2000’lerin başlarında geçtiğimiz 3G teknolojisini 2009’da çıkan 4G teknolojisi geride bırakmıştı. Türkiye 4G teknolojisini diğer ülkelere göre biraz daha geç kullanmaya başladı. Yeni çıkacak 5G teknolojisi için bütün dünya hazırlanmaya başladı bile. Peki 5G teknolojisi hayatımızda neler değiştirecek ? Dosyaların indirme süreleri söylenildiği gibi saniyelere düşecek mi ?

3G,4G,5G’deki G Harfi Nedir ?


Buradaki G harfi İngilizcedeki Generation kelimesinin kısaltması olarak kullanılıyor. Türkçeye çevirerek söyleyecek olursak “Jenerasyon” da diyebiliriz. Peki bu jenerasyon değişimleriyle tam olarak neler değişiyor ? 4G’den çok daha hızlı olması planlanan 5G teknolojisi ile birlikte çok yüksek hızlara çıkabilmek ve gecikme sürelerini kısaltmak mümkün olacak. Örneğin 5G ile çıkılması planlanan saniye başı hızın 20 Gigabit olması planlanıyor. Bu senenin sonlarına doğru çıkacak ve yavaş yavaş dünyaya yayılacak olan bu teknoloji ile birlikte zaten 4G sayesinde kısalmış olan indirme süreleri çok daha kısalacak. Bu sayede de bir filmi indirmemiz mobil veriyle bile şimdikinden kat kat daha kısa sürecek. İnternetin hızı nedeniyle 480P izlenen videolar 1080P ile hiç düşünmeden izlenilecek. Ayrıca devletlerin ve şirketlerin sistemlerinde de fazlaca kullanılacak olan bu sistem sayesinde bütün teknolojik işlemler katlarca hızlanacak.

5G Güvenilir Midir ?


Güncel olarak yapılan araştırmalar bize 5G’nin yeteri kadar güvenli olmadığını ve bu nedenle bu konuda kendini geliştirmesi gerektiğini söylüyor. Tamamıyla güvenli olmadan böyle bir sistemi ortaya çıkarmak hem kişisel verilerin güvenliğini riske sokacaktır hem de devlet işlemlerinin, dosyalarının ifşa olmasına da neden olacaktır. Kimse böylesine hızlı bir teknolojiyi kullanmak için kişisel verilerini feda etmek istemez. Bu yüzden son derece güvenilir hale geldiğinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz bu sistemin hala biraz süreye ihtiyacı var.

5G İle Birlikte Oyunlarda Neler Değişecek ?


Oyun açısından çok köklü bir değişim beklemek tabii ki mantıksız olacaktır. Ancak diğer alanlarda olduğu gibi hızlanan internetler sayesinde insanların oyun oynama zevki artacaktır. Ayrıca kısalan gecikme süreleri yani verinin iki bağlantı arasında taşınması, oyunlarda oyuncu ile sunucu arasındaki bağlantının gecikme süresi çok daha azalacağı için oyundaki sorunlar da çoğunlukla çözülmüş olacaktır. Örneğin Türkiye’den Amerika merkezli bir sunucuyla oyun oynadığınızda oyunda gecikme sonucu birçok sıkıntının meydana geldiğini görebilirsiniz. Ancak bu problemlerin büyük bir çoğunluğu 5G teknolojisi ile hayatımızdan çıkmış olacak.


Günlük Kullanımda Ne Gibi Farklar Olacaktır?


Eğer çok fazla dosya indiren bir kullanıcıysanız bu durum sizin işinize gelecektir ve dosya indirmelerini beklemenize gerek kalmayacaktır ancak bunun haricinde günlük bir kullanıcı için teknoloji dünyanız tamamıyla değişecektir demek saçma olur. Ancak video izlerken, oyun oynarken veya internet sitelerinden filmler izlerken farkı elbette görebilirsiniz. Bunun haricinde tabii ki bunları diyebilmemiz için Türkiye’nin bireysel kullanıcılar için 5G teknolojisini hazırlamış olması gerekir. Teknolojinin çıkışından sonra ne kadar zamanda Türkiye tam anlamıyla 5G teknolojisine geçmiş olur bilemem ancak bu teknoloji için büyük bir yatırım gerektiği açıkça görülebilir.

5G teknolojisi hayatımızda belirli konularda önemli değişiklikler yapacaktır ancak daha teknoloji tam anlamıyla gelişmeden uçuk fikirleri ortaya sermek de çok mantıklı değildir. 5G teknolojisinin bütün dünya tarafından kullanılmasının ardından söylenebilecek ve değişecek birçok konu bulunuyor ancak önceki 4G’den örnek verecek olursak Türkiye bu teknolojiye 8 yıl gecikmeyle girmişti. Ayrıca bu teknolojide vaat edilen hızlar da tam anlamıyla kullanıcılar tarafından kullanılamıyordu. Günümüzde kullandığımız internetlerin aksine 5G ile internet hızları Türkiye için gözle görülür şekilde artacak mı peki ? Maalesef bu noktada diyebileceğim tek şey bu teknolojilerin yüksek altyapılara ihtiyacı olması ve bizim 4G için yeterli altyapımız yokken 5G ile bu altyapı ne kadar düzeltilecektir bilinmez. Kısacası gelecek bu teknoloji ile dünyada birçok şey değişecektir ancak bu değişimlerin olabilmesi için yeterli altyapıların sağlanması gerekmektedir.