Akıllı Cep Telefonların Şarjı Nasıl Daha Fazla Dayanır?

Akıllı cep telefonu kullanan çoğu kişinin şikayet ettiği konulardan biri de şarj ömrü olarak biliniyor. Çoğunlukta olarak akıllı cep telefonlarını kullanan kullanıcıların adeta bir ortak derdi haline dönüşen şarj ömürleri için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Ancak kullanıcılar bu durumdan hala memnun değil. Bazı cep telefonlarının şarj ömrü 1 gün bile sürmüyor. Her an şarjım bitecek derdi ile yaşamak ise kullanıcıları strese sokuyor. Tüm bu sıkıntılara rağmen akıllı cep telefonların şarjı nasıl daha fazla dayanır, sorusunun cevabı ile içinize birazda olsa su serpeceğiz.

Akıllı cep telefonları genellikle kullanım oranlarına göre şarj ömrünü belirliyor. Bazı kullanıcılar şarjı 3 ya da 4 saatte bitirebildiği gibi bazı kullanıcılar da 1 güne sığdırabiliyor. Şarj ömrünü kısa sürede tüketen kullanıcılar için ise açıklanan bazı püf noktalar yer alıyor. İşte onlardan bazıları;

Akıllı cep telefonlarında kullanılan ana ekran görüntüsü ya da tema bölümü şarj ömrünü yemektedir. Eğer uzun süreli bir kullanım istiyorsak temayı ya da duvar kağıdını siyah ağırlıklı kullanmak gerekiyor. Çünkü açık renkli duvar kağıtları fazla ışık verdiği için güçlerin tüketilmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra hareketli animasyon duvar kağıtları da şarj ömrünü çok çabuk bitirebiliyor.

Ekran aydınlatması ayarı cihazın ne kadar ışık alması gerektiğini ayarladığı için doğrudan şarj ile bağlantılı oluyor. En yüksek seviyede açılan ekran aydınlatması da doğal olarak fazla şarj tüketiyor. Ekran aydınlatması için en iyi çözüm otomatik ayarda bırakılmasından geçiyor.

Akıllı cep telefonları için şüphesiz ki en özel özelliklerden biri kablosuz ağ bağlantısı olarak biliniyor. Ancak kablosuz ağ bağlantıları doğrudan güç tükettiği için de şarj ömrünü kısaltıyor. Bu yüzden kullanılmadığı zaman mutlaka kablosuz bağlantıların kapatılması isteniyor.