Akıllı Telefonunuzun Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

Günümüzde akıllı telefonlara olan ilgi o kadar çoğaldı ki nerdeyse her insan değişik bir marka ve modelde bir akıllı telefon sahibi olmaya başladı. Kimi insanlar tanıdık markaların pahalı ürünlerini tercih ediyorken kimileri de daha mütevazi akıllı telefon markalarına yöneliyorlar. Akıllı telefon üreticileri kullanıcıların keyfine ve kesesine göre cihazlar üretse de her akıllı telefon kullanıcısının endişesi, cihazının orijinal mi yoksa kaçak mı olduğu konusu da gündemden düşmüyor. Ünlü markaların kaliteli ürünlerine alternatif olarak o modellerin replikaları yani taklitleri de piyasaya sürülüyor. Orijinaline göre çok daha ucuz olan bu taklit akıllı telefonlar güvenlik ve performans açısından son derece alt seviyede olmaktadır. Peki akıllı telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bunu anlamak için ilk ve en kolay yol tüm cep telefonlarından kolayca yapılabilen IMEI sorgulamasıdır. IMEI sorgulaması bize elimizdeki telefonun orijinal mi yoksa sahtesi mi olduğu konusunda kesin bir bilgi vermektedir. Bu sorgulamayı yapmak için cep telefonumuzun tuşlarından *#06# tuşlarına basarak arama yapma tuşuna basmamız yeterlidir. Ekranda çıkan IMEI numarası bize telefonumuzun kayıtlı olup olmadığının ispatı olacaktır. Yine telefon firmalarının kendi modellerinin sorgulamasını yapmak için oluşturduğu sorgulama tuşlarını kullanarak da akıllı telefonun kaçak olup olmadığını anlamak mümkündür.

 Samsung firmasına ait akıllı telefonların orijinal mi yoksa kaçak mı olduğunu öğrenmek için telefonumuzdan *#0*# tuşlayarak bilgi alabiliriz. Apple firmasının akıllı telefonlar için de cihazımızın ayarlar menüsünden hakkında yazan bölüme gelerek telefonumuzun IMEI ve seri no’sunu öğrenebiliriz.

Eğer akıllı cep telefonumuzu yurt dışından edinmişsek ya da aldığımız telefonun orijinal mi kaçak mı yoksa çalıntı mı olduğunu öğrenmek için de satın aldığımız cihaza ait IMEI kodunu https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresini kullanarak akıllı telefonum hakkında bilgi edinebiliriz.