Arama motoru optimizasyonunda dikkat edilecek püf noktalar

Arama motoru optimizasyonu bir web sitesi için son derece önemli olan aşamalardan bir tanesidir. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve hedef kitleye daha fazla ulaşabilmek için arama motoru optimizasyonu en değerli aşamadır.  Arama motoru optimizasyonu doğru şekilde yapılırsa, arama motorlarında en üst sıralara kadar web sitelerini çıkarırken, doğru bir şekilde yapılmaz ise web sitesini en arka sıralara kadar götürebilmektedir.  

Arama motoru optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlardan bu yazımızda bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle arama motoru optimizasyonu herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu işi birisi yapacaksa o seo uzmanıdır. Ancak, her seo uzmanıyım diyene de güvenmemek gerekir. Referansları sağlam olan bir kişiye bu işi yaptırmak en mantıklısı olacaktır.   Arama motoru optimizasyonuna başlamadan önce sitenizin alt yapısını seoya uygun hale getirmelisiniz.

Öncelikle arama motoru optimizasyonuna başlarken sitenin tüm içeriğini özgün hale getirmelisiniz.  Arama motorlarının en dikkat ettiği nokta özgün içeriklerdir. Eğer bir sitede özgün içerik yoksa ne yaparsanız yapın, o site arama motorlarından rağbet görmeyecektir.  Tüm bunların yanında arama motoru optimizasyonu yaparken muhteşem 3’lüyü unutmamalısınız. Muhteşem üçlü nedir diye sorarsanız, Title, Description, Meta Tag üçlüsünden bahsettiğimizi söyleriz.

Bu üçlü arama motoru optimizasyonunda en önemli noktaların başında gelmektedir.  Bunların yanında, sitenizin resimlerinde alt yani başlık etiketine de dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Seonun site içi ayarlamaları yukarıdaki gibi yapıldıktan sonra, dış seo işlerine geçilmelidir. İyi sitelerde karşılıksız Backlink almalısınız bunların yanında googlenin yeni algoritmasında çok önemli yere sahip olan tanıtım yazıları da almaya çalışmalısınız. Tüm bunları yaparken doğal olduğunuzu arama motorlarına göstermeli, ve arama motorlarının gözünde iyi bir yere sahip olmasınız Tanıtım yazılarını ve backlinklerini sizinle aynı guruptaki sitelerden almayı da unutmamalısınız.