Milli Savunma Bakanlığı tarafından kısa süre önce terhis açıklaması gelmişti. Gündeme terhis girince daha sonradan askerlik yerleri belli oldu mu? Sorusu gelmeye başladı. Haklı olarak boşalan koğuşların dolması gerekiyordu. Bu yazımızda tüm ayrıntıları ile değineceğiz.

Koronavirüs sebebi ile askerlik işlemlerinde ertelenmeler yaşanmıştı. Bu nedenden dolayı da terhis ve celp yapılmıyordu. Fakat, son gelen habere gere terhis tarihi açıklandı. Buna göre 31 Mayıs 2020 tarihinde terhis başlayacak. Buna paralel celp işlemleri de aynı gün başlayacak. İşte, detaylar…

Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir?

e-Devlet’in hayatımıza girmesi ile birlikte birçok işlem e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaya başlandı. Bunlara askerlik yeri öğrenme işlemi de eklendi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamalara göre 31 Mayıs 2020 tarihinden itibaren e-Devlet kapısı üzerinden sorgulamalar yapılabilecek.

Er, erbaş, yedek subay, astsubay ve bedelli askerler; sevk tarihleri ile birlikte askerlik yerlerini öğrenebilecekler. Askerlik yeri öğrenme işlemi e-Devlet kapısında gerçekleşecek.

Terhis Tarihleri Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı video konferans ile yapılan kabine toplantısının ardından askerlik terhis tarihini açıkladı. Bu açıklamadan sonra terhis tarihi belli oldu! 31 Mayıs 2020 tarihinde terhis işlemleri gerçekleşecek.

Sevk Tarihleri Belli Oldu Mu?

Son yapılan açıklamalardan sonra sevk tarihleri belli oldu! 1. Grup için sevk tarihi 5 Haziran, sevk işlemleri yapılacak olan 1. Grup 1-5 Haziran arasında sevk belgesini temin edebilecek. Haziran grubundaki bedelli askerler ise 20 Haziran tarihinde sevk edilecek. 16-20 haziran tarihleri arasında sevk belgelerini temin edebilecekler.

Nisan ayı için ertelenen bedelli askerlerin sevk tarihi ise 29 Haziran olarak belirlendi Bu grıpda sevk belgelerini 25-29 Haziranda temin edebilecek.