Arama motoru optimizasyonu adı altında birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki On Page Seo diğer bir adı ile iç seo. Bu başlık altında kısaca iç seo nedir? Dış seo nedir? Sorularının cevabını vereceğiz. Daha sonra iç seo ayarları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

İç Seo Nedir?

Siteninizin Google uyumu hale getirilmesi için iç seo yapılmaktadır. İç Seo ayarları yapılırken ilk olarak description ve title ayarlarında anahtar kelimeler kullanılır. İç seo konusunda en önemli hususlardan birisi site hızıdır.

Unutmamak gerekir ki; siteniz ne kadar hızlı ise arama motorları tarafından o kadar olumlu algılanırsınız. Ayrıca, içerik-kod oranı da önemlidir. Temiz bir kodlama sitenizdeki kodlamanın kalitesini gösterir.

Dış Seo Nedir?

Sitenizdeki iç seo optimizasyonu başarı ile tamamlandıysa sıra dış seo nedir? Sorusuna gelmiştir. Dış seo ile birlikte birçok siteden backlink alarak Google arama motoru’nda daha dominant hale getirilmeye çalışılır. Böylelikle daha üst sıralara çıkmanız mümkün hale gelecektir.

Marka değerinizi arttırmak ve daha çok hit almak için dış seo olmazsa olmazdır. Sağlam backlinkler almalısınız. Backlink aldığınız sitelerin DA PA değerleri üst seviyede olmalıdır. Çünkü, backlink aldığınız sitenin otoritesi sizin de o kelimede yükselmenize katkı sağlar.

Eğer, bir rakibiniz varsa rakibinizin backlink aldığı yerlerden backlink almaya özen gösterin. Ayrıca, backlink aldığınzı siteleri iyi bir şekilde araştırın. Google’da herhangi bir ceza almamış olmalıdır. Unutmayın ki; backlink alınan site sizin kaderinizi belirleyebilir. Bu kurallara uduğunuzda dış seo ayarları ile ilgili bir problem yaşamazsınız.