Cumhurbaşkanlığı sisteminde Maliye Bakanı olan Berat Albayrak, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu merak doğrultusunda Berat Albayrak kimdir? Sorusu ile birlikte Berat Albayrak’ın biyografisini sizlere hazırladık;

21 Şubat 1978’de İstanbul’da dünyaya gelen Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden lisans programı ile mezun oldu. Çok iyi bir İngilizce seviyesine sahip olan Berat Albayrak daha sonra ise yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School Of Business’ta yaptı.

Doktora çalışmaları ile eğitim hayatına devam Albayrak, ‘’Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı’’ tezi ile doktora derecesi almayı başardı. 1996 senesinde ise iş hayatına atılan Albayrak, enerji, ekonomi ve finans konularında birçok iş yaptı ve girişimlere yöneticilik yaptı.

Berat Albayrak’ın İş Hayatı

1999 yılından itibaren Çalık Grup’un şirketlerinde birçok görev yapan Albayrak, 2002 yılında Grubun, ABD ofisinde finans direktörü olarak görev yaptı. 2006 yılında ise Türkiye’ye dönen Albayrak, Çalık Holding’in Mali İşler Genel Müdürlüğü makamına getirildi. 2013 Senesine geldiğimizde ise Sabah Gazatesi’nde yazarlık yapan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde de finans ve bankacılık üzerine eğitimler verdi. Sivil kuruluşlarda da yer alan Berat Albayrak, 25. 26. ve 27. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı. 64. Ve 65. Hükümetlerde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak işler yaptı.

Son olarak da Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı olan Esra Erdoğan ile evlidir. Bu evliliklerinden de 3 çocuğu olmuştur.

Berat Albayrak Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’den seçimlere giren Albayrak, milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye hak kazandı. 1 kasımda ise Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığını yaptığı hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. Daha sonra ise diğer hükümet Binali Yıldırım tarafından kurulunca orda da aynı görevine devam etti. 2017 de yapılan Anayasa değişikliği referandumu sonucunda ortaya çıkan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde de Maliye Bakanı olarak görev aldı. Berat Albayrak, şuanda görevine devam etmektedir.