Bayram namazı evde kılınır mı? Sorusu koronavirüs sürecinde sıkça soruluyor. Bilindiği üzere bayram yarın itibari ile başlayacak. Bu nedenden dolayı da bayram namazı ibadetini icraa etmek isteyen Müslümanlar, koronavirüse tedbir amacı ile camilerin kapanması sebebi ile namazı nasıl kılacaklarını düşünüyorlar. Diyanetten gelen son açılamaya göre de bu düşünce iyice harlanmış durumda.,

Fıkıh mezheplerinin bayram namazı hakkında çeşitli hükümleri vardır. Her mezhebe göre bayram namazı kılmak farklılık gösterebilir. Örneğin, Şafiiler’de sünnetken Hanefiler’de vaciptir. Hanefi mezhebine göre Cuma namazında olan şartların bayram namazında da olması gerekir. Bu nedenden dolayı da cemaatle kılınması şarttır. Fakat, Şafiler’de bu durum böyle değildir

Camilerde bayram namazı kılınacak mı?

Koronavirüse tedbir sürecinde camilerin kapatılması en başta gündeme gelmişti ve bunun sonucunda da tedbir amacı ile camiler bir süreliğine kapatılmıştı. Normalleşme süreci ile camilerin açılması her ne kadar gündeme gelse de ne yazıkki koronavirüs sebebi ile açılmamıştır.

Aslında bu açıklamamız da bayram namazı evde kılınır mı? Sorusunun cevabını verir nitelikte. Ne yazıkki bu bayramda camilerde namaz kılınmayacak. Mezheplere göre bayram namazının nasıl kılınacağı hakkında farklılıklar olabilir. Sizlerde öğretileriniz doğrultusunda adımlar atabilirsiniz.

Bayramda sokağa çıkma yasağından dolayı herhangi bir toplu ibadette söz konusu olamayacak. Ancak, bayramdan sonra normalleşme süreci ile birlikte camiler açılacak ve cemaat çeşitli aralıklarla namazını kılabilecek.