Bir çoğumuz yeni bir deri çanta satın aldığımızda bunu uzun yıllar boyu kaliteli ve yeni görünümlü yani ilk günkü gibi kullanmak isteriz. Fakat bu isteğin yerine gelebilmesi için ürününüzü temiz tutmalı ve bazı şartların da yerine gelmesini sağlamalısınız.

Eğer çanta ya da diğer ürünleriniz gerçek deri değilse bile bu kurallar eşyalarınız çok daha uzun yıllar kullanmanızı sağlayacaktır.

TEMİZLİK VE BAKIMA BAŞLARKEN :

  • Eğer çantanız kumaş astara sahipse vakumlu temizleyiciler kullanabilirsiniz.
  • Çantanızın iç astarına ruj, krem gibi istenmeyen maddeler bulaşmış ve onları boyamış ise zamanla erimesini engellemek için lekeyi hafif ıslak ve emici bir bezle silebilirsiniz.
  • Tüm bu kuralları uygularken çantanızın var ise kullanım kılavuzu ya da üzerindeki etiketini iyice inceleyin, yönergeleri yerine getirin. Çünkü çantanız özel bir tür olabilir ve farklı bakım çalışmaları gerektirebilir.
  • Öncelikle çantanızın iç ve dış yüzeyindeki kir çeşitlerini belirlemek temizliğe başlamadan önceki en faydalı adımdır. Eğer leke genel toz ya da çamur gibi şeylerse temizliği kolay, ruj, mürekkep ya da alkollü içecekse temizliği gayet zahmetli olacaktır.

DERİ ÇANTA BAKIMI VE TEMİZLİĞİ :

Bu ürünler hayvan derilerinden yapıldığı için doğal olarak su, nem ve yağ gibi şeyleri emerek içine geçirecektir. O yüzden çantanız ister kirli ya da temiz, ister bakımlı ya da yeni olsun eğer sıklıkla kullanıyor iseniz her hafta bakımlarını düzenli olarak yapmanız gereklidir.

Öncelikle iyi bir deri sabunu satın alın ve kaliteli bir beze biraz sıcak su dökerek sabunu beze damlatın.

Bezdeki aşırı suyu dışarı atın ve fazla bastırmadan deri üzerinde oval temizlik hareketlerine başlayın. Bu işlem sırasında sıcak  sudan dolayı bezinizin boyası deri çantanıza nüfuz edebilir. Bundan kaçınmak için boyasız ve kaliteli bezleri tercih edin. Özel sabun ve ılık su ile temizleme işlemi bitti ise, yine boyasız ama sabunsuz,  farklı bir bez ile durulama işlemini yapın.