Çürüme, iltihap vb. durumlarda ortaya çıkan diş ağrısı, kimi zaman çok ağrılı ve acılı bir süreç haline dönüşebiliyor. Düzenli yapılmayan diş bakımı, yanlış diş tedavisi gibi durumlar sonucu ortaya çıkan diş ağrısını bazı yöntemler ile belirli bir süre için geçirebilirsiniz. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce şunu söylemeliyiz ki 2 günden fazla süren diş ağrısı durumunda mutlaka diş hekiminize başvurun. Tedavi için geç kalmayın. Uyarımızı da yaptığımıza göre diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına dönebiliriz.

Diş Ağrınızı Azaltacak Yöntemler

Özellikle geceleri ortaya çıkan diş ağrıları bazen insanı çileden çıkartan bir hal alıyor. Diş ağrısıyla baş etmek için uygulamanız gereken bazı yöntemleri şu şekilde sıralamamız mümkün:

Dişlerinizi Fırçalayın

Dişinizdeki ağrıya çürüğünüze sıkışan bir besin sebep olabilir. Bu durumda dişinizi en az 2 dakika boyunca nazikçe fırçalayın ve güzelce ağzınızı çalkalayın. Eğer diş ipiniz varsa diş ipi ile dişlerinizi temizleyin.

Ağrı Kesici Kullanın

Geçici de olsa hızlı çözüm sunarak hayat kurtaran ağrı kesiciler, diş ağrınız için de çözüm olabilir. Dişinizdeki ağrı için ağrı kesici bir hap alın. Günde maksimum 2 kere kullanın.

Not: Ağrı kesiciler ve diğer yöntemler geçici çözümlerdir. Lütfen uzun süreli diş ağrılarınız için hekiminize danışın.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

Ağrının sebebi enfeksiyon temelli ise tuzlu suyun antiseptik özelliği sayesinde dişinizdeki ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bir bardak suya tuz ilave ederek karıştırın ve gargara şeklinde ağzınızı çalkalayın.

Ağrıyan Dişinize Sarımsak Sürün

Dört diş sarımsak alın ve bir çay kaşığı tuz ile öğütün. Ardından hazırladığınız bu karışımı dişinize sürün. Bir süre bekledikten sonra ağzınızı çalkalayın.

Karanfil Yağı Uygulayın

Karanfil yağını herhangi bir kulak çubuğuna, pamuğa ya da peçeteye damlatın. Ardından ağrıyan dişinizin bulunduğu yere koyun ve bir süre bekleyin. Daha sonra ağzınızı çalkalayın.

Soğuk Buz Kompresi

Ağrıyan dişinizin üzerine uygulayacağınız soğuk buz kompresi bir nebze de olsa diş ağrınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz kompresini uygulamak için buzu bez veya buzdolabı poşetine doldurabilirsiniz.

Karanfil

Karanfil yağının ağrıyan dişinize etkisinden bahsettik. Ancak karanfil yağı her evde bulunan bir şey değil. Bu yüzden karanfil de kullanabilirsiniz. Bir adet karanfili ağrıyan dişinizin üzerinde 10-20 dakika boyunca bekletin.

Antibiyotik Kullanmayın

Diş ağrınız için antibiyotik kullanımından uzak durmalısınız. Çünkü antibiyotikler kafanıza göre alabileceğiniz ilaçlar değildir. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Dişiniz İltihaplı İse Mutlaka Bu Kurallara Uyun!

Eğer dişinizde iltihap varsa ve bu yüzden ağrı çekiyorsanız bu ağrıyı azaltmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Dişlerinizi fırçalarken sıcak ya da soğuk su kullanmayın, ılık su kullanın.
  • Ağız bakım suyu ile günlük olarak gargara yapın.
  • Sigara kullanımını azaltın.
  • Yemek yerken ağrıyan tarafla yemeyin.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerden bir süre uzak durun.

Diş ağrısına ne iyi gelir? Sorunuzu cevaplamaya çalıştık. Bazı geçici çözümler önerdik. Ancak tabi ki kalıcı bir çözüm için diş hekiminizle görüşüp en kısa sürede tedavi olmaya çalışın.