DPI ayarları, son yıllarda Mouse sektörünün gelişmesi ile birlikte sıkça duyulmaya başlandı. Eskiye nazaran teknik açıdan daha donanımlı fareler piyasaya çıktı. Tabi, oyun sektörünün bu denli gelişmesi etkili oldu. Bu teknik özelliklerden birisi de DPI dir. DPI nedir? Sorusunun cevabını kısaca verecek olursak; DPI, bir çözünürlük birimi olarak karşımıza çıkıyor ‘’ Dot Per Inch’’ kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelen DPI, Mouse hassasiyet ve duyarlılığını ölçmek için kullanılır.

dpi-nedir

DPI Ayarı Nasıl Yapılır?

DPI dediğimiz çözünürlük birimi, ne kadar yüksek olursa fare o kadar çok okunaklı olacaktır. Peki, bu ne demek? DPI ayar yüksek bir Mouse daha hızlı hareket eder ve çözünürlüğü daha fazladır. Fakat, DPI ayarı daha düşük bir mousenin çözünürlüğü daha düşük olduğu için hızı daha yavaştır.

Piyasadaki mouselerde genel olarak 2000 DPI görülür. Fakat, yüksek nitelikteki mouselerde inanılmaz sayılar görülebilir. Örneğin, 6400 DPI’li bir Mouse aksiyon dolu bir oyun için kullanılabilir. Fakat, keskin nişancı oyununda kullanılamaz. Çünkü, hareket hızı çok fazla olacağından isabeti kaçırma oranı yüksek olacaktır.

DPI Hızını Nasıl Öğrenirim?

Elektronik cihazlarda ölçümler genel olarak bilimsel ekipmanlarla yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı da eğer ekipmanınız yoksa farenizin DPI hızını bulmak hayal olacaktır. Ancak, aldığınız mousenin marka ve modeline göre arama yapabilir. DPI hızı nedir? Sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Eğer, standart bir fareye sahipseniz genel olarak 800 – 1000 DPI arasında bir hız alırsınız. Fakat, oyuncu farelerinde bu durum değişebilir. Çünkü, oyuncu aralıklarında çok geniş bir DPI ayarı mevcuttur.

DPI Ayarı Ne İşe Yarar?

Oynadığınız oyunun dinamiklerine göre DPI ayarı yapabilirsiniz. Çok hareketli bir oyunda DPI’ı yükseltebilir. Stabil bir oyunda ise DPI’ı ayarınızı düşürebilirsiniz. DPI ayarı, genel olarak oyunlarda yüksek performans göstermenize yardımcı olur.