Veri aktarımları yapılırken çeşitli sistemler tercih ediliyor. Eğer, daha öncesinde internet üzerinden film, müzik, e-kitap veya oyun indirdiyseniz farkında olmasanız da o işlemi FTP üzerinden gerçekleştirdiniz. Sonuç olarak, farkında olmadan FTP kullandınız. Peki, dijital ortamda veri paylaşımı konusunda bu kadar yaygın olan FTP nedir? FTP nasıl kullanılır? Detaylar yazımızda.

İnternet ağı üzerinden bilgisayarlar tarafından var edilmiş dosyaları bir diğer bilgisayara aktarmak amacı ile kullanılan araca FTP adı veriliyor. FTP açılımı ise ‘’File Transfer Protocol’’ olarak biliniyor. FTP’nin özelliği ise http’den çok daha hızlı bir performans sergilemesi.

FTP Programları Nelerdir?

FTP programı tercih ederken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey; bilgisayarın işletim sistemine uyup uymadığıdır. Daha sonra ise sistemin türüne uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca, FTP programı seçmeden önce çeşitli protokolleri sağladığına da dikkat etmenizde fayda var. Nedir bu protokoller? SSl, SSH ve FTP.

FileZilla FTP

Ücretsiz bir dosya aktarım programı olan FileZilla ile işlemlerinizi kolay bir şekilde halletmeniz mümkün. Arayüzü oldukça basit. Sizlere, 2000’li yılların başındaki programların arayüzünü hatırlatabilir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Program gayet işlevli. Üstelik, Linux, Mac ve Windows işletim sistemlerinde de çalışıyor.

WinSCP FTP

Sadece Windows işletim sisteminde çalışan FTP Programı, bir ekranda birçok oturumu destekliyor. Ayrıca, gönderilen dosyalar şifreleniyor.

Cyberduck FTP

Mac ve Windows işletim sistemlerinde çalışan fakat Linux’u desteklemeyen program, hızlı ve basit arayüzü ile ücretsiz hizmet sağlıyor. Diğer programlara göre ayayüzünün daha modern bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

FTP Programı Nasıl Kullanılır?

FTP bilgileri ile programa giriş yaptıktan sonra programda bulunan bölmelerden basitçe işlemleri yapabilirsiniz. Dosya aktarımı ve dosya yedeklemesi gibi birçok olayı basit panel sayesinde  yapmanız mümkün kılınmış.