Google AdSense nedir ve bununla nasıl para kazanılır?

Web sitenizin trafiğinden para kazanmanın birçok yolu vardır ve bunların çoğu, web sitenizin ziyaretçilerine üçüncü taraf ürünlerin veya hizmetlerin reklamıyla ilgilidir. Bugünlerde para kazanmanıza yardımcı olabilecek birçok reklam programı var, ancak en popüler olanı Google AdSense.

Bu reklamcılık programı, 2009 yılının ortalarında Google tarafından başlatılmıştır ve şu anda İnternet’teki en popüler reklamcılık programıdır. Web yöneticileri ve site sahipleri için trafiklerinden para kazanmaları için iyi bir fırsat sunar – Google her yıl yayıncılarına 10 milyar doların üzerinde ödeme yapar. Kendinize ‘AdSense nedir ve AdSense ile nasıl para kazanırım?’ Diye sorduysanız, aşağıdaki makale size bazı ipuçları verecektir.

Google AdSense’in Avantajları
adsense reklam

Çok sayıda yayıncı ve reklamveren. Bugün itibariyle, 10 milyondan fazla web sitesi bunu kullanıyor. Hem reklamverenler hem de yayıncılar için yüksek düzeyde güvenlik, güvenlik ve şeffaflık. Bu, AdSense’in bir başka iyi özelliğidir. Google, iki taraf arasında bir aracı görevi görür ve tüm sürecin herkes için şeffaf ve açık olduğunu unutmayın. Gerekli tüm metrikler Google Analytics hesabınızdan izlenebilir. Çeşitli reklam biçimleri. AdSense’te reklamverenler metin, resim, HTML reklamlar, video reklamlar ve çok daha fazlasını farklı boyutlarda yayınlayabilir. Bir yayıncı olarak, farklı reklam türlerini deneyebilir ve hangilerinin en fazla gelir sağladığını öğrenebilirsiniz.

İpucu: diğer yayıncılar tarafından en çok hangi boyutların kullanıldığını kontrol edin ve onlardan bilgi alın. Örneğin, 63.000’den fazla reklamveren ve yayıncının analizine dayanan kendi çalışmamızda, en popüler reklam boyutlarının 728×90 ve 300×250 olduğunu öğrendik:

AdSense Nasıl Çalışır?

Tüm süreç oldukça basit. Bir AdSense hesabı oluşturuyorsunuz, web sitesi sayfalarınıza az miktarda kod ekliyorsunuz – ve tek yapmanız gereken bu. Google, özel algoritmalarına dayanarak sayfanızda web sitenizin içeriğiyle veya kullanıcıların önceki aramalarıyla alakalı hedefli reklamlar görüntüler.

Web sitenizin ziyaretçileri bu reklamları tıklamaya başlar ve – en iyi kısmı – bunun için size ödeme yapılır. Google AdSense, tıklama başına maliyet ve gelir paylaşımı temelinde çalışır. Bu, ana görevinizin bu reklamlara mümkün olduğunca fazla tıklama sağlamak olduğu anlamına gelir.

İpucu: Google’ı aldatmaya ve tıklama sayısını yapay olarak artırmaya çalışmayın. Web sitenizin ziyaretçilerini reklamları tıklamaya teşvik etmeyin ve – elbette – hiçbir koşulda kendi reklamlarınızı tıklamayın! Google, tıklama sahtekarlığını önlemek için çok doğru ve karmaşık bir sisteme sahiptir. Web sitenizde şüpheli bir etkinlik fark ettiğinde veya trafiğinizin ve tıklamalarınızın kalitesi hakkında herhangi bir şüpheniz olduğunda, hesabınızı askıya alabilir.

AdSense ile Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Google, reklamverenleri reklam tıklaması başına ücretlendirir. Yayıncılar, tıklama tutarının% 68’ini (veya Arama için AdSense söz konusu olduğunda% 51’i) alır.

Aldığınız komisyon büyük ölçüde niş içindeki rekabete ve TBM’ye bağlıdır. Uygulamada, tıklama başına komisyon 0,20 ABD doları ile 15 ABD doları arasında değişebilir. Nişlerin çoğunluğu, yayıncılara tıklama başına 3 ABD dolarından daha az gelir getiriyor. Ancak, son derece karlı olabilecek bazı nişler vardır.

En karlı konuları keşfetmenin iki yolu vardır:
  1. TBM Harita aracıyla nişdeki ortalama tıklama başına maliyeti tahmin edin:

ABD’deki en pahalı üç nişin Sigorta, Online Eğitim ve Pazarlama ve Reklamcılık olduğunu görebilirsiniz. Bir blog başlatmak ve konularını seçmek üzereyseniz, bu sayılar sizin için son derece yararlı olacaktır.

  1. Anahtar Kelime Büyüsü aracındaki belirli bir anahtar kelimenin TBM’sini kontrol edin:

Bu araç, dünyanın en büyük anahtar kelime veritabanı tarafından desteklenmektedir (Ağustos 2019 itibariyle 14,6 milyardan fazla anahtar kelime). Yalnızca bir seed anahtar sözcüğü girebilirsiniz (örneğin, “adsense”) ve bu terimlerin her biri için TBM, arama hacmi ve rekabet düzeyi ile ilgili tonlarca arama terimi verir.

İpucu: Kazandığınız tutar yalnızca nişinizdeki tıklama başına maliyet değerine bağlı değildir. Ayrıca, reklamların kitlenizin ilgi alanlarıyla nasıl eşleştiğine, reklamların sayfada nerede bulunduğuna vb. Bağlıdır. Bu nedenle, en etkili seçeneği bulmak için web sitenizin içeriğine, görünümüne ve hissine dikkat edin ve bir sayfadaki farklı yerleşimleri test edin. .


Trafik Kralı

Son olarak ve en önemlisi, kazançlarınız web sitenize hedeflenen trafik miktarına da bağlıdır. En pahalı nişi seçebilir ve reklamlarınız için en iyi yerleşimleri seçebilirsiniz, ancak web sitenize veya blogunuza kimse gelmiyorsa mantıklı değildir. Yalnızca çok az sayıda ziyaretçinizin reklamları tıklayacağını unutmayın (Google‘dan resmi bir istatistik yoktur, ancak genellikle web yöneticileri% 1 ila% 2’nin oldukça iyi bir TO olduğunu bildirir). Büyük olasılıkla, tıklamalar size tıklama başına 1 ABD dolarından daha az getirecektir. Artık istediğiniz miktarı kazanmak için ne kadar trafiğe ihtiyacınız olduğunu kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bu nedenle, AdSense ile para kazanmak istiyorsanız büyük miktarda trafiğiniz olmalıdır. Bu, çok fazla çalışma ve çok sayıda benzersiz ve kaliteli içerik gerektirecektir.

Bu, hakkında çok şey bildiğiniz bir konuda web sitesi oluşturmanın her zaman makul olduğu anlamına gelir. Çok sayıda kaliteli içerik oluşturmanız çok daha kolay olacak ve bu çalışma zevkli olacaktır. 10 sayfalık bir web sitesi ile ayda 1.000 dolar kazanmayı beklemeyin. AdSense ile çalışmaya başlamadan önce en az 20-30 sayfa içerik oluşturmanız önerilir.

Özet

Kısaca özetlemek gerekirse, Google AdSense ile oldukça iyi para kazanabilirsiniz, ancak hızlı bir şekilde zengin olabileceğiniz bir program değildir. Yüksek ve istikrarlı kazançlar için zemin hazırlamanıza yardımcı olacak bazı sağduyu kuralları vardır:

Hakkında yazdığınız konuyu seviyorum ve bu konuda çok şey biliyorsunuz. Benzersiz ve alakalı içerik üretmenin yanı sıra, Google’ı web sitenizin sürekli olarak yeni bilgilerle güncellendiğini bildirmek için düzenli olarak yapın. Google‘ı herhangi bir “yapay” tıklama ile aldatmaya çalışmayın. TBM ve arama talebi açısından en kârlı nişleri bulmak için biraz araştırma yapın. İçerik planınızı bu öngörülere göre oluşturun.

Bu, çok fazla trafik almanıza ve AdSense ile para kazanmanıza yardımcı olur.