Havale ve EFT farkı, transfer işleminin dijitale dökülmesi ile birlikte sıkça gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar aynı gibi dursada birbirinden farklı olan bu transfer biçimlerinin ayrımı çok basittir. Bu bağlamda da bu yazımızda havale nedir? ve EFT nedir? Sorularını ele alarak ikisinin farkını sizlere aktaracağız.

Havale dediğimiz şey; aynı bankalar arası transfere verilen isimdir. EFT ise farklı bankalara yapılan transferlere verilen isimdir. Farklı ve aynı bankalara yapılan transferlerde çeşitli masraf ücretleri çıkartılabilir. Bunlar, düşük mevladır.

Eskiden bankada gerçekleşen işlemler, dijitalleşme ile birlikte artık telefon ve bilgisayardan da gerçekleştirilmeye başlandı. Tabi, bu durumda insanlar kendisinin banka danışmanı olmak zorunda kaldı. Bu bağlamda da en temelden başlandı. Dilerseniz, işin temelinde bulunan Havale ve EFT nedir? Sorusunun cevabının ayrıntılarına inelim;

Havale Nedir? Aynı Bankalara Yapılan Transfer

Havale işlemi, dijital para transferi yapılırken sıkça karşımıza çıkıyor. Peki nedir? Aynı bankalara yaptığınız para transferleri havale işlemi çerçevesinde gerçekleşir. Burada bankalar aynıdır fakat hesaplar farklıdır. Bu yüzden de havale transfer ücreti de buna bağlı olarak düşük miktarda olur. Örnek verilirse; aynı semt içindeki Akbank’dan başka semtteki Akbank’a transfer yaptığınızda bu işleme havale adı verilir.

Havale için gerekli bilgiler;

  • Alanın Bilgisi
  • Gönderen Kişi

EFT Nedir? Farklı Bankalara Yapılan Transfer

Diğer bir adı Elektronik Fon Transferi olan EFT işlemi, havalenin tersi olarak bilinir. Faklı bankalara yapılan para transferi işlemi olarak bilinen EFT’nin masrafı havaleye göre daha fazladır. Çünkü, burada başka bankalara yapılan transfer söz konusudur. Bu bağlamda da daha fazla olması normaldir. Örneklendirmek gerekirse; Akbank’dan İş Bankası’na yapılan transfer, EFT olarak tanılandırılabilir.

EFT işlemi için gerekli bilgiler;

  • Gönderilecek Banka
  • Alıcı Kişinin Bankası
  • Alıcının Bilgisi
  • Gönderen Kişi Bilgisi

EFT ve Havale Saatleri Nelerdir?

EFT saatleri ve Havale saatleri aynıdır. Çünkü, bu işlemler aynı banka içerisinde gerçekleştiği için mesai saatleri içinde gerçekleşmektedir. Hafta içi 09:00 – 17.00 arasında işlem yapılır. Hafta sonu ise EFT ve Havale işlemleri yapılmaz.