Film izleyenler ve oyun oynayanlar tarafından internetin hızı açısından şikayetler yaşanabiliyor. Bu şikayetlerin ardından internet hızı ölçme işlemi yapılabilir. Gelen neticeye göre internet sağlayıcısı ile iletişime geçilebilir. Ek olarak önlemler alınabilir. Bu yazımızda internet hızı öğrenme konusunda size pratik sağlayacak internet hızı ölçen siteleri liste haline getirdik. Dilerseniz, listemize geçelim;

İnternet Hızını Ölçen Siteler Listesi

İnternet hızı ölçmek bir ihtiyaç haline geldi. Hali hazırda internet sağlayıcılarının vadettiği hızları almak zor. Bu hızların ölçümü de en iyi bu sitelerden yapılabilir;

Fast.com

Son senelerde ‘hızımı test et’ sloganı ile internet hızı ölçen siteler arasında en üst sıralara kadar gelen bu site çok bildiğiniz bir yere ait aslında. Netflix tarafından kullanıcılara sunulan bu sitede otomatik bir şekilde internet hızını ölçebilirsiniz. Üstelik, mobilden de giriş sağlayabilirsiniz.

Xfinity Speed Test

Bir üstteki siteden farklı olarak sadece web tabanında hizmet veren Xfinity Speed, hız ölçüm konusunda çok doğru sonuçlar veriyor. Comcast hizmeti olan bu sitede mobil destek ne yazıkki yok. İnternet hız testi olan bu servisi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ookla SpeedTest

İnternet camimasında birçok servis var. Bunlardan birisi de Ookla SpeedTest. Hem web tabanlı hem de mobil tabanlı çalışabilen bu sitede basit arayüz ile birlikte kolayca internet hızı ölçümü yapabilirsiniz.

SpeedSmart

Yukarıdaki web sitesi gibi mobil destek veren bu sitede de basit bir arayüz bulunuyor. Bunlara ek olarak da HTML5 ile birlikte diğer rakiplerinden ayrılmayı hedefliyor.

İndirme Hızı Nedir? (Dowland): Karşıdaki sunucundan ne kadar sürede  bilgisayara inme işlemi yapılacağı hakkında süre bilgisi verir.

Yükleme Hızı Nedir? (Upload): Yükleme hızı da karşıya yükleme hızı olarak nitelendirilebilir.