iPhone’larda GPS Özelliği Kapalı mı Yoksa Açık mı Tutulmalı


Küresel Konum Belirleme Sistemi olarak tanımlanan GPS özelliği ile akıllı telefonlardan nerede olduğumuzu tespit etmemiz ya da arkadaşlarımıza nerede olduğumuzu belirtmemiz mümkün olmaktadır. İphone kullanıcıları için GPS özelliğini açık mı yoksa kapalı mı tutmak gerekir konusunu açıklamak gerekirse, bu kullanıcının tercihine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İphone cihaza sahip olanlar, cihazın GPS özelliği ile yer tespiti konusunda kolayca bilgi sahibi olmaktadırlar.

İphone’larda GPS özelliğinden tam verimle faydalanmak ve kesintisiz bir hizmet almak için bu özelliğin sürekli açık tutulması önerilebilir. GPS özelliği her ne kadar yer bildirimi konusunda internet yerine uydulardan destek alsa da internet bağlantısı olmayan durumlarda açık tutulması eğer Harita uygulaması cihazda bulunmuyorsa çok bir anlam ifade etmez. Çünkü konumun gösterildiği noktayı iPhone kullanıcılarına Harita uygulaması belirtmektedir. Bu nedenle iPhone kullanıcıları, eğer kesintisiz GPS uygulamasından faydalanmak istiyorlarsa muhakkak Google’nin harita uygulamasını da indirmek durumundalar. Ya da internetin bulunmadığı ortamlarda GPS özelliğini kapatabilirler.

iPhone’larda GPS özelliği Ayarlar menüsünden Gizlilik ayarları, oradan da Konum Servislerine gidilerek aktif ya da kapalı hale getirilebilir. Bu özelliğin kapatıldığı durumlarda uygulamalar, ön ya da arka planda kullanıcının konumunu paylaşmamaktadır. Bu da İphone’larda uygulamaların performansını sınırlayabilir. Bu nedenle biz kullanıcılara uygulamalarından tam performans almak istiyorlarsa GPS özelliğini açık tutmalarını önermekteyiz.

Ayrıca GPS özelliğinin açık tutulması, trafikte iPhone’ların seyahat, hız ve yol bilgilerini tanımalarına da faydalı olacaktır. Bu bilgiler cihaz tarafından şifreli bir şekilde Apple’a gönderilir. Aplee de oluşturulan bu veritabanından yararlanarak coğrafya ile bağlantılı diğer uygulamaların geliştirilmesini sağlar. Bunlar iPhone’larda GPS özelliğini açık tutmanın faydaları olarak sayılabilir. Fakat cihazın GPS özelliğini açık tutmanın, bataryanın çabuk tükenmesine yol açacağını da iPhone kullanıcılarına söylemeden geçmemek lazım.