Bu cihazlarla ilgili genel anlamda en fazla şikayet ise, pil ömrü konusunda gelmektedir.

İşte iPhone’nun pil örünü uzatacak 4 adım:

  • Arkaplanda Yenilenen Uygulamalar

iPhone cihazınızda kullandığınız bazı uygulamalar, ekranda açık olmasa bile arkaplanda çalışmaya devam etmektedir. Bu uygulamalara sürekli ihtiyacınız yoksa gereksiz yere pil harcaması yapıyor demektir.

Arkaplanda yenilenen uygulamaları kapatmak için, “Ayarlar” kısmından “Genel” sekmesine ve oradan da “Arkaplanda Uygulama Yenile” kısmına geliyoruz. Burada hangi uygulamanın arkaplanda yenilenebileceğini belirliyor ve geri kalanları kapatabiliyoruz.

  • Konum Kullanan Uygulamalar

iPhone’da kullandığınız bazı uygulamalar GPS yani cihazın konum bilgisini almaya çalışmaktadır. Bu da pilin fazla tüketilmesine neden olmaktadır. Bu konu iOS 8 sürümünden itibaren çözüme kavuşmuştur.

iPhone cihazınızdan önce “Ayarlar” kısmına ve ardından “Gizlilik” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Oradan da “Konum Servisleri” seçeneklerinden hangi uygulamanın konum bilgisine erişebildiğini görüyor ve dilediklerinizi kapatabiliyorsunuz.

  • Handoff

iPhone kullanıcılarının hayatına iOS 8 sürümünden itibaren giren Handoff oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Handoff sayesinde cihazlar arasında geçiş yaparak yarım kalan işlere diğer cihazdan devam etmek mümkündür.

iPhone cihazınızda Handoff uygulaması için Bluetooth daima açık kalıyor. Bu da pil ömrünün hızla tükenmesine neden oluyor. Bunu engellemek için, “Ayarlar” kısmından “Genel” sekmesine ve oradan da “Handoff ve Önerilen Uygulamalar” kısmından bu özelliği kapatabilirsiniz.

  • Bildirimler

iPhone cihazınızda bildirimler konusu önemli işlev görmektedir. Bunun yanı sıra, gereksiz yere gelen bildirimler pil ömrünün azalmasına neden olmaktadır. Çok fazla bildirim almak demek cihazınızın pil ömrünün azalması ve sürekli ışığının yanması anlamına gelmektedir.

Bildirimler konusunda, “Ayarlar” kısmından “Bildirimler Merkezi” içerisine girerek, önemli olmayan oyun ve uygulamaların bildirimlerini kapatmanız pil ömrünüzü artıracaktır.

iPhone şarj konusunda alınacak basit önlemler bu şekildedir.