Günümüzde web sitelerinin kurulumu bir hayli kolaylaştı. Buna bağlı olarak da kişisel bloglar da ciddi bir artış görüldü. Sebebi ise WordPress ve Blogger tarzındaki web kurulum araçlarındaki kullanım rahatlığı. Peki, günümüzde bu kadar yaygınlaşan kişisel blog nedir? Nasıl açılır?

Kişisel blog, insanların fikirlerini, ilgilendikleri aktiviteleri ve kendine has becerilerini diğer insanlarla paylaştığı yerdir. Örneğin; gezmeyi seven ve sürekli gezen birisi gezi blogu oluşturup gezdiği yerleri insanlara aktarabilir veya teknoloji sevdalısı ve bu sektöre ilgi duyan birisi ise bir teknoloji blogu açıp orada incelemelerde bulunabilir. Bunlar çeşitlendirilebilir fakat bunların genel özelliği güncel  blog olması.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog dediğimiz paylaşım yerleri birçok platform üzerinden açılabilir. İlk olarak aklınıza web sitesi gelecektir. Bu konuda haklısınız fakat sosyal medya platformları aracılığı ile de kişisel blog açan kişiler var. Kişisel blog nasıl açılır? Sorusu o yüzden biraz görecelidir. Kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir.

WordPress Kişisel Blog Açma

WordPress üzerinden kişisel blog açmak gayet basittir. Bu noktalarda ihtiyacınız olan şeyler; 1 adet domain ( alan adı ) 1 adet hosting ( barındırma hizmetleri ) ve son olarak da bir WordPress paneli. İlk olarak herhangi bir hosting firmasından bir hosting alın. Daha sonra bir alan adı alın ve hosting ile dns yardımı ile bağlayın.

Bu adımlardan sonra WordPress’i sunucunuz içerisinden kurun. Daha sonra bir tema belirleyin ve bu temanın içini dilediğiniz gibi doldurun. İşte WordPress blog açmak bu kadar basit.

Blogger Blog Açmak

Bloggerdan Blog açmak WordPress’e göre daha kolaydır. Çünkü, burada hosting ihtiyacınız yoktur. Bir domain adresini buraya bağlayarak rahatlıkla blog kurabilirsiniz. Tema düzenlemesi de WordPress’e göre daha kolaydır. Fakat, daha amatör bir yapıdadır.

Instagram’dan Blog Açmak

Instagram blog açmak en kolay olanıdır. Bunun için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken şey bir hesap açmak ve o hesaba yaptığınız şeyleri aktarmak olacaktır. Tabi, işletme hesabına çevirirseniz daha faydalı olabilir.