SAHİP OLDUĞUNUZ KIYAFETLERİ NASIL KORURSUNUZ ?

Genel ev temizliği ya da bakımında bahsettiğimizde hepimiz annelerimizden öğrendiğimiz kadarıyla bir şeyler bilir ve kendimizce uygularız.

Fakat iş elbise temizliğine geldiğinde elimizden gelen sadece üstündeki etiketlere göre yıkamaktır.

Aşağıda görecek olduğunuz maddelerin hepsi denenmiştir. Giysi ve kıyafetlerinizin türüne göre temizlik ya da bakımını bu kurallara göre güvenle yapabilirsiniz.

KADİFE BAKIMI :

 1. Her zaman etiketlerini okuyun, çünkü bazı kadife türleri yalnızca kuru temizlemeye gönderilebilir.  Etiketine göre makinede yıkanılabilen türler kadife bakımına  daha uygundur.
 2. Kadife koruması için kıyafetlerinize kesinlikle ütü değdirmeyiniz.
 3. Kırışıklıklar için kadife kıyafetinizi ters yüz ederek hafif buhar ile düzeltebilirsiniz.

YÜN MONT, KAZAK VE PANTOLONLAR :

 1. Yün kıyafetlerinizin en iyi bakım şekli, kış aylarına girdiğimiz zamanlarda üzerinde biriken tozu ve tüyleri yumuşak uçlu bir diş fırçası ile almaktır.
 2. Eğer yün kıyafetiniz nefes alabilen malzemeden üretilmiş ise daha dayanıklı olacaktır.
 3. Üzerine dökülen ya da damlayan lekeleri henüz taze iken soğuk su ya da soda yardımıyla temizleyin, bunun için emici bez ya da kağıt havlu en uygunudur.
 4. Yün kıyafetlerinizi sezon içerisinde değil, sezon başında ya da sezon sonunda bir kere yıkamanız önerilir.

EGZERSİZ KIYAFET YA DA AYAKKABILARI :

 1. Çalışmanız boyunca aşırı ter ve koku ya maruz kalan bu kıyafet ya da ayakkabılarınızın üzerine biten antrenmanınızın ardından 1 yemek kaşığı kabartma tozu atabilirsiniz.
 2. Daha sağlıklı spor için her 3 ila 6 ay arasında spor ayakkabılarınızı değiştirmeniz önerilir.
 3. Eğer antrenmanın ardından kıyafetleriniz çok aşırı terlemiş ise kurumadan yıkayın, eğer etrafta çamaşır makinesi yoksa el ile terini yıkamanız gerekir. Çünkü ter asidik bir sıvı olduğundan kıyafetlerinizi çok kısa sürede yıpratacaktır.

MAYO :

 1. Mayolarınız genellikle deniz tuzu ya da güneş kremi dışında lekelere maruz kalmaz. O yüzden duşa beraber girmeniz ve üstünüzde temizlemeniz en uygunudur.  Duştan sonra soğuk su ile de yıkayabilirsiniz fakat çamaşır makinesinde yıkamanız pek önerilmez.
 2. Yıkadıktan sonra suyunu sıkarak atmayınız, zaten kendisi güneşe bıraktıktan 15 dakika sonra kupkuru olacaktır.