Kripto para birimleri ile artan işlem hacmi, birçok kripto paranın ortaya çıkmasına vesile oldu. Çünkü, girişimciler artan bu pazarda yer edinmek için kripto paraları ile piyasaya giriş yaptılar. Kripto para borsasına giriş yapan bir diğer kripto para birimi ise Litecoin’dir. Peki, Litecoin nedir? Tüm detayları ile işeyeceğiz. Aynı zamanda Litecoin fiyatı konusuna da değineceğiz.

Litecoin’in Gelişimi Nasıl Oldu?

Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüş olan ve aynı zamanda geliştirme işlemi yapılan Litecoin, 2011 yılında piyasaya sürüldü. Bitcoin ile aynı prensibe sahip olan Litecoin, Bitcoin’den farklı olarak çeşitli prensiplere sahip.

Litecoin’in ortaya çıkış hikayesi de çok garip. İlk olarak Bitcoin açıklarını kapatmak için geliştirilen bu kripto para birimi daha sonra ise ciddi işlemler yapılarak bu hale getirilmiştir. Üstelik ilk alt coin olma özelliğine de sahiptir. Son zamanlarda da istikrarlı artışını devam ettiriyor.

Litecoin Değerlenir mi? Güvenilir mi?

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki; Litecoin 2011 yılından beri kesintisiz olarak borsalarda işlem görüyor. Litecoin yaklaşık olarak 1 milyar dolar değere sahip ve hızla yükselişe devam ediyor. Borsa güveni ve işlemlerin hızlı yapılması sebebi ile de diğerlerine göre daha güvenli denilebilir.

Şunu da belirtmekte fayda var; değişen dünyada kripto para birimleri, her geçen gün değer kazanıyor. Litecoin’in de otoriter ve sürekli olarak işlem yapılan bir kripto para birimi olduğunu düşünürsek değerlenmesi muhtemel. Ama bu değerlenme süreci yavaş yavaş olacaktır. Şu an 1 Litecoin yaklaşık olarak 300 TL değerinde.

Litecoin Nasıl Alınır?

Diğer kripto para birimleri gibi çeşitli borsalar aracılığı ile Litecoin almak mümkün. Tabi, bunun için güvenilir borsaları seçmeniz sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da Litecoin madenciliği ile Litecoin sahibi olmanız da mümkün kılınmıştır.