MozBar önemli bir bar olup site sahipleri ve webmasterler için kullanımı önerdiğimiz bir araçtır.MozBar sitelerin DA, PA ve Spam değerlerini gösterir ve bunlar siteler için çok önemlidir.MozBar, Moz’un orijinal aracı olup google uygulamalarından kolayca kurabileceğiniz bir araçtır.

MozBarı google uygulamalarından kurduktan sonra şu şekilde gözükecektir:

Üstüne tıklamadan sayfanızda göremeyeceğiniz bir araçtır. Üstüne tıkladığınızda size arama çubuğunun altında şöyle bir kontrol paneli sağlayacaktır:

Peki ilk kuruluştan sonra bu kontrol panelini görebiliyor musunuz?

Ne yazıkki öncelikle moz’a kayıt olup bu panel üzerinden giriş yapmalısınız. Giriş ve kayıt olmak bu sisteme ücretsizdir.

Kontrol Paneli Bana Ne Anlatıyor?

DA size domain otoritesini anlatan puanlama sistemidir. Domaininizin yaşına, aranma hacmine göre yükselen bir değerdir bu değer.0-100 arasında bir değer alır. İngilizcesi domain authority şeklindedir.PA ise sayfa otoritesi anlamına gelmektedir.Web sitenizin tüm manasıyla otoritesini yansıtacaktır aynı şekilde bu değerlerde 0-100 arasında değişim göstermektedir.Diğer kısımda ise Spam Score’u görebiliriz bu spam skor ne kadar düşük olursa o kadar iyidir siteniz için. Çünkü spamın anlamı yığınla mesaj,elektronik sitelerde gereksiz iletilerin ya da aynı iletilerin bir çok kez gönderilmesi anlamına gelmektedir. Yani sitenizin spam değeri yüksek olursa siteniz bir nevi gereksiz kategorisine alınmış oluyor. güncel blog