Aşk dediğimiz olgu, iki insan arasında meydana gelen elektriklenme sonucu oluşur. Bu elektriklenme; yakışıklılık veya zeka ile olabilir. Birçok çeşidi vardır. Fakat, genel olarak neden aşık oluruz? Buna ihtiyacımız var mı?

Aşık olmak, dünya var olduğundan beri var. Hatta Adem ile Havva’da birbirlerine aşık olmadılar mı? Elbette oldular. Peki, neden oldular? Onları aşka iten şeyler neydi? Bu durumlar biraz karışık. Geçmiş dönemlerde aşkın ölçütleri farklı olabilir. Bizler bu yazımızda aşkın ölçütlerini ve nedenini günümüz şartlarına göre yorumlayacağız. Ayrıca, neden aşık olamıyorum? Sorusuna da değineceğiz.

Aşık Olmak İçgüdüsel Olabilir

Aşkı başlatan şey, karşı tarafın güzel olup olmaması ile ilgili olmayabilir. Eğer, duygusal bir boşluk içerisindeyseniz de aşık olma ihtimaliniz çok yüksektir. Aşık olmak için illa bir neden gerekmez. Ailenizden bulamadığınız sevgiyi karşı tarafta arayabilirsiniz veya başka yerlerde arayabilirsiniz.

Aslında aşk dediğimiz oldu insanların sevgi ihtiyaçlarını karşılayan bir ihtiyaç gibi görünüyor. Tabi, bir diğer husus ise mantık aşkı.

Mantık Aşkı Diye Bir Olgu Var

Mantık aşkı dediğim olgu ise tamamen çıkarlar doğrultusunda gerçekleşir. Herhangi bir duygusal hissiyat olmadan tamamen daha rahat bir yaşam için veya çıkar için tercih edilir. Örneğin, filmlerde gördüğümüz fakir insanların zengin insanları güzellikleri ile etkilemeye çalışması. Bu mantık aşkı ilerleyen düzeylerde mantık evliliğine dönüşür ve olumsuz sonuçlanabilir.