One Plus 5 ve 5T Modelleri için Android 10 Güncellemesi Geliyor

Fiyat olarak oldukça uygun ve performans olarak dikkatleri üzerine çeken firma olan One Plus’ın, 2017 yılında Android 7.1 Nougat sürümü ile piyasaya çıkan modelleri olan One Plus 5 ve 5T modellerine Android 10 güncellemesi gelecek. One Plus, kullanıcılarına öncelikli olarak bu sürümü test etmeleri gerektiğini vurguladı.

Piyasada fiyat/performans ürünleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran One Plus’ın amiral gemileri olan One Plus 5 ve 5T modelleri, şirketin işletim sistemi güncellemesi alacak olan cihazlar listesinde yer alıyorlar. Bundan tam olarak 3 yıl önce Android 7.1 sürümü ile piyasaya çıkan amiral gemisi modellerinin, Android 10 sürüm güncellemesi alması için yapılan hazırlıklar tamamlandı. One Plus firması, daha önceden göz bebeği konumunda olan bu modeller için 2020 yılında Android 10 tabanlı olan OxygenOS sistemine yükseltme sözünü zaten vermişti.

Kullanıcılara verdiği sözü tutmaya hazırlanan One Plus firması, amiral gemileri olan 5 ve 5T modelleri için Android 10 beta güncellemesini resmi olarak duyurdu. One Plus’ın resmi forumlarında, yetkili kişiler tarafından yapılan açıklamalarda, One Plus 5 ve 5T modelleri için Android 10 tabanlı OxygenOS sürümü beta versiyonunun yayınlanmaya hazır olduğu açıklandı. One Plus yetkilileri tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların geniş çaplı sürümden önce beta versiyonu ile test aşamasına girmeleri önerildi.

Telefon Yedeği Almak Öneriliyor

Bu güncelleme kararlı bir yapıda olmadığından dolayı OTA güncellemesi ile birlikte gelmeyecek.  Ancak bu güncellemeden sonra diğer beta sürümlerini ve ilerleyen zamanlarda çıkacak olan OxygenOS kararlı sürümünü OTA güncellemesi ile alınabilecek. Yani Android 10 tabanlı beta sürümünden kararlı sürüme geçişte herhangi bir veri kaybı söz konusu olmayacak. Ayrıca daha önce yayınlanan Android 9 Pie tabanlı olan OxygenOS beta sürümünü kullanıyorsanız, yeni güncelleme ile birlikte verilerinizin tamamen kaybolacağını belirtmeliyiz.

Android 10 Tabanlı OxygenOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

One Plus tarafından resmi forumlarda ve sayfalarda yayınlanmış olan Android 10 tabanlı OxygenOS Beta 1 paketini internet üzerinden indirmek gerekiyor. Daha sonra bu dosyayı herhangi bir dosya yöneticisi ile birlikte cihazınızın ana dizinine taşımanız gerekiyor. Bu aşamalardan sonra işimiz oldukça kolay. Telefonunuzda, “Ayarlar>Sistem>Sistem Güncellemesi” menülerine giderek, ekranın sağ üst kısmında bulunan menü butonuna tıklayın. Burada “Yerel Güncelleme” kısmını seçip, indirdiğiniz paketi seçin. Bu aşamadan sonra cihazınızın güncelleme işlemi başlamış olacaktır. Ancak firma tarafından da önemli belirtildiği gibi, cihazınızın yedeğini almanız bu konuda oldukça önem taşıyor.

Görüldüğü üzere yeni OxygenOS beta sürümünü yükleyebilmek, daha önce tecrübe edinmemiş bazı kullanıcılar için uğraştırıcı olabiliyor. Bunun yanında herhangi bir sıkıntı çıkmışa halinde veri kaybı da söz konusu olabiliyor. Eğer beta sürümünü test etmek istemiyorsanız, bu konuda hiçbir şey yapmayarak herhangi bir kaybınız olmayacaktır. Zaten takip eden aylarda yeni Android 10 tabanlı OxygenOS sürümünün stabil versiyonunun çıkması bekleniyor.