Sony’e ait olan ve dünyada en çok tercih edilen oyun konsolu olan PlayStation serisi, en son 7 sene önce PS4 olarak karşımıza çıkmıştı. Tam 7 sene sonra ise PS5 modeli ile karşımıza çıktı. Tabi, Türkiye şartlarında en çok merak edilen soru ise Playstation fiyatı ne kadar? Oldu. Bu soruyu sizler için araştırdık. Ayrıntılar yazımızda.

Uzun yıllardır beklenen PS5 nihayet tanıtıldı. Oyunculuk tarihi konusunda hatrı sayılır bir yere sahip olan oyun konsolu, Türkiye fiyatı ile resmen dudak uçuklattı. Peki, Playstation Türkiye fiyatı ne?

PlayStation 5 Dudak Uçuklattı

Türkiye’deki kur artışı ve koronavirüs sebebi ile alınan gümrük vergileri, oyuncuları bir hayli sıkıntıya sokmuş durumda. Çünkü, Playstation Türkiye fiyatı 4.800 TL ! Ancak, bu fiyat tabiki vergisiz ? Vergi ile birlikte yaklaşık 7500 – 8000 TL kadar olması bekleniyor.

Hatırladığınız üzere PS4 fiyatı 7 sene önce 1699 TL kadardı. Yaşanan krizler ve artan kur artışı ile birlikte bu sayıyı görmek mümkün değildi elbet. Ancak, bu kadar yüksek bir ücrette beklenmiyordu.

Playstation 5 Fiyatı

ABD  fiyatı ile 499 dolar olan oyun konsolu, Türkiye’de yaklaşık 8000 TL olacak. Eğer, 30 Eylül’den önce Türkiye’de satışa çıkarsa fiyatı 8000 TL olacak. Ancak, 30 Eylül’den sonra çıkarsa yaklaşık 6500 – 7000 TL civarında olacak. Sebebi ise basit.

Playstation 5 Türkiye fiyatı, doğal olarak vergi ve kurlardan etkilendi. Eylül ayına kadar alınan bir karara göre dışarıdan gelen elektronik ürünlere yüzde 50 gümrük vergisi getirilmesi kararlaştırılmıştı. Koronavirüs sürecinde ekonomik zararı azaltmak için alınan bu kadar 30 Eylül’de sona erecek. Bu yüzden oyun konsolunun daha indirimli olabilmesi için 30 Eylül’den sonra girmesi şart.