Samsung Galaxy Z Flip’in Fold gibi bir felaket olmamasının 5 nedeni

Samsung’un San Francisco’daki Galaxy Unpacked etkinliğinde, şirket belki de en çok beklenen duyurusu olan Galaxy Z Flip ile gösteriyi açtı.

Galaxy Fold’ın çıkışından bu yana bir süre geçmesine rağmen, kötü şöhretli #FoldGate’i unutmadık – biliyorsunuz, Fold’un piyasaya çıkmasından önce ve piyasaya çıkmadan önce bir milyon sorun patladı mı?

Tarihin Z Flip ile kendini tekrarlamamasını umuyoruz. Ve sadece tasarım ve spesifikasyonlara bakılırsa, yüksek umutlarımız var.

İşte bunun beş nedeni.

Kompakt form faktöründe eğlenceli bir tasarım

z flip

Z Flip, kapaklı bir form faktörüyle gelir, bu nedenle Fold’dan çok daha kompakttır. Çok fazla yer kaplamadan ceket cebinize veya çantanıza kolayca takabilirsiniz. Açıldığında, Z Flip’ü tek elle kolayca gezebilirsiniz.

Bu arada, Kıvrım karşılaştırmada bir dev. Açıldığında 7.6 inçlik ekran bir tablet gibi geliyor. Küçük ellerim var, bu yüzden bu şey beni korkutuyor, ancak eminim büyük elleri olan kişiler bile açıldığında telefonu tek elle kullanamazlar.

Ayrıca, renkler hakkında konuşabilir miyiz? Z Flip, Ayna Moru, Ayna Siyahı ve Ayna Altınında çarpıcı görünüyor. Yalnızca Space Silver ve Cosmos Black renklerinde bulunan Fold’un aksine.

Z Flip’i nasıl eğleneceğini bilen ve kendini çok ciddiye almayan ikisinin daha havalı küçük kız kardeşi olarak düşünmeyi seviyorum.

2. Mide biraz daha kolay bir fiyat

1.380 $ ‘dan Z Flip ucuz değildir. Ancak 2.000 $ ‘a mal olan Galaxy Fold ile karşılaştırıldığında, çok kötü değil.

Z Flip’in iyi özellikleri olduğunu biliyorum. Ve hiç kimse bir bütçe ahizesinde bulacağınız aynı kamera sensörleri ile birlikte gelen bir telefon için 1.000 $ ‘dan fazla ödeme yapmamalıdır. Ancak, bu akıllı telefon form faktörünün hala çok yeni olduğunu göz önünde bulundurarak, bir süre alacağımız en ucuz katlanabilir olduğundan eminim. Görülmeye devam ederken, 1.500 dolarlık Motorola Razr’dan çok daha umut verici görünüyor.

Kat’ın maliyetini gördüğüm anda, katlanabilir bir telefonun cazibesi hemen kayboldu. Sanırım muhtemelen diğer birçok insanda da böyle oldu.

Bir şey olursa, Z Flip’in fiyatı katlanabilir telefonlar için daha düşük bir giriş engeli belirler, belki de daha fazla ana akım haline gelmeleri için yeterlidir.

3. Merhaba, dayanıklılık.

Samsung, Galaxy Fold’da olduğu gibi plastikten ziyade, kendi bükülebilir “Ultra İnce Camı” ile gitti. Tabii, şirket cam kullanmanın cihazı çentik olmadan daha ince ve daha az rahatsız edici hale getirdiğini söylüyor. Ayrıca ekranınızı çizilmelere karşı korur. Ama neden camla gittiklerini tahmin edebiliriz.

Unutmanız durumunda, Fold’un ilk gözden geçirenleri ekran koruyucu olarak kazara hasar gördüler çünkü ekran koruyucu olduğunu düşünerek koruyucu katmanı soydular.

Plastik katlanabilir bir ekrana sahip olan Motorola Razr, parmağınızı menteşe ve plastik arasına yerleştirmeyi kolaylaştırıyor. Bu nedenle, dayanıklılık için harika bir işaret değil.

Ayrıca çok daha ucuz hissettiriyor. Bir telefon için bu kadar para ödüyorsam, her yerde premium hissetmesini istiyorum.

Ayrıca, bir katlama söz konusu olduğunda bir fark yaratıp yaratmadığını da görmek istiyorum.

4. Hideaway menteşe

Telefonun dayanıklılığına katkıda bulunmak için Z Flip, bu şeyin çevrilmesini ve katlanmasını stabil hale getirmek için bir kam ve takip mekanizması (CAM) içeren bir “hideaway menteşe” ye sahiptir.

Güçlü bir menteşe olmadan, yanlış bir flip’in bu telefonun üst yarısını uçurabileceğini hiç düşünmemiştim. Bu telefonun maliyetini hatırlayana kadar resim yapmak oldukça komik.

Samsung’a göre, 200.000 kez katlanabilir. Hangi, Motorola karşı bir kazı olabilir.

Menteşe ayrıca Samsung’un kir ve tozu iten naylon fiberlerle donatılmış yeni “süpürme teknolojisi” ni kullanıyor.

Bu teknolojinin nasıl yeni olduğunu görmek, Fold’un sahip olmadığı bir şey. Ve, telefonunuzu 200.000 kez açabileceğinizi göz önünde bulundurarak, sadece her katladığınızda ve açtığınızda menteşeye yapışacak kaba şeyleri hayal edebiliyorum.

5. Çok daha yönlü

flip

Z Flip ile ilgili en havalı şeylerden biri, menteşenin farklı açılarda açık kalmasına izin vermesidir.

Temel olarak, bir dizüstü bilgisayar gibi ayarlayabilir ve ardından üst yarıyı istediğiniz kadar geri ayarlayabilirsiniz. Ekran daha sonra iki parçaya ayrılabilir: üst yarıda bir görüntüleme alanı ve altta bir etkileşim alanı.

Bu nedenle, YouTube’da bir video izliyorsanız, video en altta yorum yapma özelliğiyle görünür – hepsi görüntüleme deneyimini kesintiye uğratmadan.

Bu arada, Galaxy Fold, hem yatay hem de portre modunda üç farklı uygulamayı aynı anda çekmenizi sağlayan çoklu görev modu ile birlikte gelir. Menteşesine gelince, onu destekleyebilirsin, bir çeşit. Ama kesinlikle yapılması gerekiyordu.

Son bir sonuca varmadan önce Z Flip ile biraz zaman harcamak zorunda olacağız, ancak katlanabilir telefonların gelmesi için yüksek bir standart belirleyeceğine inanıyorum.

Yani, Fold’dan sonra, Samsung’un gidebileceği tek yol yukarı, değil mi?