Koronavirüs sebebi ile şehirler arası seyahatlarda çeşitli kısıtlamalar getirilmişti. Kısıtlamalara uymayıp şehir değiştirmek isteyen kişiler ise şehir sınırlarından geri döndürülmüştü. Tabi, bu durumda şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Sorusu da merak edilmeye başladı.

Özellikle yaz sezonunun gelmesi ile birlikte yaşlılar köylerine dönmek istediler. Türkiye’de her sene gelenek haline gelen köye göç olayları bu dönem daha az yaşandı. Özel seyahat izni ile köylerine dönen yaşlılar da oldu. Son verilen bilgilere göre bu yaşlıların sayısı 100 bin civarında.

Seyahat Yasağı Ne Zaman Bitecek?

Birçok sebepten dolayı şehirlerine gitmek isteyen milyonlarca vatandaş var. Bu sebepten dolayı da seyahat yasağı ne zaman bitecek sorusu sıkça aranmaya başladı. Bu seyahat yasağı, 15 ili yakından ilgilendiriliyor. İşte detaylı bilgiler

14 büyük şehir ve Zonguldak’ta hayata geçirilen şehir giriş-çıkış kısıtlamasının ardından Bilim kurulunun son kararına göre bu 15 şehirdeki yasağın devam ettirileceği yönündeki kararın devam ettirilmesi istendi. Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Sorusu ise cevabını buldu. İşte detaylar…

Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı olan şehirler; Ankara, Zonguldak, Balıkesir, Eskişehir, Bursa, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Kayseri, Manisa, Konya, Samsun, Sakarya, Van olarak belirlendi. Bu şehirlere, hava-kara-deniz yolları ile giriş çıkış yasak durumda. Bu yasak 3 Haziran gece yarısına kadar uzatıldı. Hazirandan sonra ne olacağı ise koronavirüs tablosunun durumuna bağlı.

Normalleşme Süreci İle Şehir Sayıları Azaltılıyor

Normalleşme süreci kapsamında alınan kararlarda şehir sayıları da azaltılıyor. Listeden çıkarılan şehirlere giriş çıkışlar yapılabilecek. Daha öncesinde yaklaşık 31 şehir olan liste, son güncelleme ile birlikte 15 şehire düşürüldü. İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan seyahat yasağında vatandaşların merak ettiği sorular var olmaya devam ediyor.

Şehirler Arası Seyahat İzni Başvurusu Nedir?

Şehirler arası seyahat yasağı, şu an 15 şehri ilgilendiriyor. Bu 15 şehirde bulunan vatandaşlar ise özel şehirler arası seyahat izni başvurusu yaparak diledikleri yere gidebilirler. İlk olarak başvuru sırasında e-Devleti’i kullanabilirsiniz. Daha sonra da 199 numarasını arayarak detaylı bilgileri alabilirsiniz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Seyahat İzni İçin Kimler Başvuru Yapabilir?
  1. Doktor raporu olanlar ve sevk edilmek üzere doktor raporu olanlar. Bir hastaneden taburcu edilip, ikamet ettiği yere dönmek isteyenler.
  2. Birinci dereceden yakının vefatı üzerine cenazeye katılmak isteyen aile bireyleri
  3. Covid-19 sebebi ile ölen kişilere refakat edecekler kişiler. Tabi, bu kişiler 4’ü geçmemelidir.
  4. Askerlik hizmetini tamamlamış ve ikametine dönmek isteyenler. Kamu veya özel sözleşme ile davet yazısı olanlar.
  5. Ceza infaz kurumunda cezası bitenler veya af kapsamında dışarıya bırakılanlar.
  6. 15 gün süresince karantinada olan ve gözetim altında olan kişiler de gözetim süreleri bittikten sonra seyahat edebilirler.

Cumhurbaşkanlığı Normalleşme süreci hakkında henüz bir bilgi vermedi.. Detaylar Eklendikçe siz değerli ziyaretçilerimizi haberdar edeceğiz..