Bilgisayarlarımıza zaman zaman virüsler girebilmektedir. Bilgisayar virüsleri çeşitli şekillerde kodlanan programlardır. Bu programlar bilgisayarımızın sistemine zarar verebilmektedir. Virüsler tek bir sistem üzerinde çalışırken programın çalışması ile bilgisayarımızın bir çok dosyasına da bulaşmak için çoğalabilir.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüsler çeşitli şekillerde bilgisayarımıza bulaşabilir. En çok zararlı programları yüklememiz ile bulaşırlar. İndirdiğiniz bir programda, programı yazan kişi virüs eklemişse, programı çalıştırdığınızda virüs bilgisayarınıza yerleşmiş olur. Özellikle internet üzerinden indirdiğiniz ismi pek duyulmamış ücretsiz programlarda olma ihtimali yüksektir.

Virüs programı bilgisayarınızda çalıştığında bilgisayarınızın hafızasında yer edinir ve vereceği zararları vermeye başlar. Hatta bazı virüsler boot sector denilen yere bulaşır. Boot sector bilgisayarımızın her açıldığında taradığı bir bölgedir. Bu sayede virüs siz bilgisayarınızı her açtığınızda çalışmaya ve yayılmaya başlar.
Sadece programlardan değil e-postalardan da bulaşma ihtimalleri vardır. Bir e-postada sadece metinler varsa ve bunu okuyorsanız virüsün bulaşma ihtimali yoktur. Ancak e-postanın bir eki varsa bu eki açtığınızda virüsün çalışması için gerekli işlemi yapmış olursunuz. Siz fark etmeden artık virüs bilgisayarınızdadır.
Bilgisayarlara bulaşan virüsler iki şekilde amaçlanır. Bazı virüsler sadece dosyalarınıza yerleşir. Bazı virüslerde bilgisayarının sistemine yerleşir. Yukarıda yazdığımız gibi boot sector bölgesine yerleşen bir virüs bilgisayarın sistemini hedef almaktadır.

Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Şüphesiz ki bilgisayarınızda virüsler varsa ve bu virüsleri temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken işini iyi yapan bir virüs programına sahip olmaktır. Bunun yanında şüpheli sayılabilecek hiçbir programı indirip çalıştırmamak, e-postalardan gelen ekteki programları güvenmiyorsak açmamak ve çalıştırmamak.
Şunu da belirtmek gerekir ki, virüs programı kurmak için internetten güvenilmeyen bir yerden keyli program indirirseniz bu programlarda da virüs olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden elinizden geldiğince ücretli programlar veya tamamen ücretsiz virüs programlarını tercih edin.

Günümüzde en kaliteli virüs programları;

• Kaspersky
• Nod32
• Notron
• McAfee
• Avast, olarak sıralanabilir.

Bu programlara sahip olduğunuzda otomatik olarak bilgisayarınızı tarayacak ve bilgisayarınızı virüslerden arındıracaktır. Eğer virüsler bilgisayarınıza çok ciddi zararlar vermişse ve sistem açılmıyorsa bu durumda format atmanızda büyük fayda var. Eğer yedek alacaksanız öncelikle yedek alacağınız dosyaları da virüs taramasından geçirmelisiniz. Aksi halde formattan sonra yükleyeceğiniz yedeklerde yine virüs olacaktır.