Domain veya diğer adıyla alan adı, bir site için maddesel isimdir. Bir domain yalnızca o domaine sahip olan kişi tarafından ulaşılabilir, kullanılabilir durumdadır. Domain, bir kişinin doğrudan muayyen bir sitesine ulaşmak amacıyla tarayıcı programa girdiği harf, sayı ve simgelerin birleşmesidir.

Domain, insanların interneti tarama yaparak ve muayyen bir siteye ulaşması için basit bir yol temin eder. Yoksa bilgisayarların web sitelerini bilmek için değerlendirdikleri sayı ve harf düzeninden oluşan IP adresi yöntemini kullanmaktan başka çare kalmazdı.

Domain, insanların web sitelerini ziyaret gerçekleştirmelerini basitleştirmek için tercih edildiğinden, kolay ve akla kazınabilir durumda olması mühimdir.

Domainin güzel seçilmiş olması, satın alındıktan sonra değiştirilemiyor durumda olmaları, domain piyasasında bir talep ortaya çıkmasını sağlar. Netice olarak her domainin finansal bir karşılığı vardır ve domain birçok online pazar siteleri aracılığıyla satın alınabilir, istenirse satılabilir veya istenirse değiştirilebilirler.

 Domain Nasıl Alınır?

Bir domainin bir kişinin ya da bir kurumun kayıt haklarını üzerine alabilmesi için mevcut birçok yol bulunmaktadır. Bunlar:

 Zamanı Dolmuş Veya Yeni Bir Domain Elde Etmek

Domain satın almanın en basit yolu büsbütün yeni bir domain tercih etmek ya da zamanı bitmiş bir domain temin etmektir. Yeni ya da zamanı bitmiş bir domain almanın da birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar basitçe yönetilebilecek durumdadırlar, yani o uzantının satışını yapan rastgele bir kayıt kurumundan basitçe satın alınıp dakikalar içerisinde yönetilmeye başlanılabilir. Yeni ya da zamanı biten domainler aynı anda en uygun maliyete sahip opsiyonlardır.

 Zaten Sahibi Olan Veya Kayıtlı Bir Domain Almak

Domain satın almak için diğer bir yol da, o domainin kayıt hakkını şimdi sahibi olan kişiden satın almaktır. İnternette bir domain sahibi olan kişiden diğerine satış olabilmesini temin eden birçok pazar sitesi bulunmaktadır.

Başka kişiye kayıtlı olan bir domain satın almak istenirse, çoğu kayıt kurumunun bu ticaretin basitleşmesine yardım edecek hizmet seçenekleri de bulunmaktadır.

 Açık Artırmadan Domain Almak

Sahibi bulunan veya kayıtlı olan bir domain satın almak gibi, kullanışlı alan adını açık artırma aracılığıyla da satın alabilirsiniz. Bir domain zamanı bittiğinde veya sahibi çekişmeli bir teklif başlatmak istediği zaman domain açık artırma aracılığıyla satılabilir.

Domain satın almanın birkaç yöntemi bulunsa da söz konusu domain üstündeki sahip olma hakkını himaye edilmek isteniyorsa onu kaydettirmek ve domain kayıt kurumuyla uygun ilişki içerisinde olmak gereklidir.

 Domainin İşletmeler İçin Önemi Nedir?

Dijital ticaret artık bir tercih değildir, 2019 ve sonraki yıllarda ayakta durmayı talep eden kurumlar için bir zorunlu bir durumdur.

Mobil teknoloji araçlarının ve sosyal medya araçlarının hızla kabullenilmesi, kurumların yalnızca bir siteye değil, mobil uyumu olan bir adrese ve müşterileriyle temas halinde oldukları bir çevrimiçi varlığa sahip olma gereksinimlerini arttırdı.

Tüketici kişiler ister öğle yemeği satın almak için, ister damatlık satın almak için bir hizmet almadan önce internet teknolojisini tercih ediyor. Yani herhangi bir alanda bir kurum sahibi olan kişinin bir siteye ihtiyacı bulunmaktadır. Domain olmadan site de olmaz.

Domain, insanların siteye ulaşmak amacıyla girdikleri rastgele bir adresten ibaret değildir, kurumlar için marka kimliklerini meydana getirip tüketicilerin tecrübelerini geliştirip değiştirmek için önemli bir araçtır.