Microsoft, kullanıcıları için son güncellemesi olan Windows 10’u piyasaya sürdü. Fakat her kullanıcı hemen alışkanlıklarını değiştiremiyor. Windows 10’un dikkatini çekmediği kullanıcılar için de Windows 10 güncellemesinden kaçmanın yolları tabi ki mevcut.

Kullanıcılara şunu söylemeliyiz ki Windows 7 ve Windows 8’de görülen rezervasyon seçeneğini kullanarak güncelleme yapılsa da sonradan bu rezervasyonu iptal edebilmek mümkün. Peki Windows 10’da hiç güncelleme yapmamak için neler yapmak gerekiyor?

Windows 10‘da güncellemeden kaçmak için Windows destek sayfasında buluna sorun giderme paketini bilgisayara indirerek bu dosyayı açıp çalıştırmak gerekiyor. Bir çeşit tanı uygulaması sayılan bu dosyayı yükledikten sonra Hide updates kullanılarak sırada bekleyen güncellemelerin devre dışı bırakılması mümkün. Yani gizlenen güncellemeler Windows tarafından yüklenemiyor. “Show hidden updates” ile de devre dışı bırakılan güncellemeler geri yüklenebiliyor.

Bu güncellemeyi hiç yapmamış olan kullanıcılar isterlerse son anda görülen yükseltme seçeneğini ilerideki bir tarihe erteleme imkanına sahipler. Windows 10 güncellemesi yapıldıktan sonra da kullanıcılar gerek bilgisayarlarının donanımı, gerekse kullanışlılığı nedeniyle bu güncellemeden kaçabilirler. 3 GB büyüklüğünde gelen Windows 10 güncelleme paketi, sabit disk üzerinde 32 bit ise 16 GB, 64 bit sürümde ise 20 GB yer kaplayacaktır. Bunu istemeyen kullanıcılar bu güncellemeden vazgeçebilirler.

Ayrıca Windows 7 ve 8.1 sürümünü kullanıcılar, program sistemlerinde herhangi bir değişikliğe gerek duymadan kendisini güncelleme özelliği getirecek olan Windows 10 sürümünü bekleyebilirler. Fakat şunu da belirtelim ki Microsoft’un son işletim sistemi olarak Windows 10’u ileride her kullanıcı kullanmak durumunda kalacak. Her ne kadar şimdilik bu güncellemeden kaçmanın yolları varsa da evrensel uygulamaların tamamı Windows 10’a geçiş yapacak.