WordPress’i bir SEO eklentisi olmadan optimize ediyorum. Bunun nedeni, SEO Eklentilerinin ihtiyacım olandan daha fazla özelliğe sahip olmasıdır. Bir SEO eklentisi olmadan WordPress ile SEO yapmayı paylaşmak için birçok kez istendi. İşte bir SEO Eklentisi olmadan WordPress SEO nasıl yapılır.

Bu makale, bir SEO eklentisi kullanmamaya ikna etmek için tasarlanmamıştır. Amacı, tıpkı benim yaptığım gibi, bir eklenti olmadan SEO’nuzun tam kontrolünü nasıl ele alacağınızı göstermektir.

SEO Eklentileri Yararlıdır

SEO eklentileri, PHP‘yi kodlayamayan, HTACCESS dosyalarıyla kaybolan ve robots.txt dosyalarının gizemi olduğu yayıncılar için önerilen çözümlerdir. SEO teknik tarafı kodlama açısından nispeten yüksek bir bara sahiptir. SEO eklentileri web yayıncılığını demokratikleştirir.

SEO eklentileri hakkında büyük bir şikayet, gereksiz özellikler ile ne kadar şişirilmiş olmasıdır. Ancak bu durum böyle değildir.

Yalın ve hızlı modüler yanı sıra SEO Eklentileri vardır, böylece ihtiyacınız olan SEO özelliklerini seçebilirsiniz. SEO eklentisinin bu tür bir örneği SEO Çerçeve. SEO’ları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen, ancak ihtiyaç duydukları özellikleri seçip seçmeyi tercih edenler için mükemmel bir seçimdir.

SEO eklentileri, riskten kaçınan ve alternatifleri denemek istemeyen yayıncılar için güvenli bir seçimdir. Çok şey tehlikede, bu yüzden en iyi seçim genellikle en güvenilir çözümdür.

SEO Eklentisi Olmadan WordPress SEO

Bu makale SEO eklentilerini dökmek için bir teşvik değildir. Tam tersine, onları rahat yapan şey ise yayıncıları seçtikleri SEO eklentisine sadık kalmaları için teşvik ediyorum.

Bu makale, bir SEO eklentisi olmadan SEO yapmayı keşfetmek isteyen yayıncılar içindir.

Neden SEO Eklentilerini Kullanmıyorum

Bu yıl, bir SEO eklentisi hatasından kaynaklanan baş ağrıları nedeniyle, herhangi bir SEO eklentisi olmayan bir site başlattım. Sonuçlarımdan memnun kaldım ve SEO eklentilerinden uzak diğer sitelere geçtim.

Tek bir SEO eklentisinden uzaklaşmamın nedeni, mevcut çözümleri gözden geçirdikten sonra, benim için, bir web sitesinin SEO’sunu özel bir SEO eklentisi olmadan daha iyi kontrol edebileceğimden kaynaklandığı için. Başlangıçta WordPress ile başladığım yere geri dönüş yolculuğu yapmıştım: WordPress’i özel bir SEO eklentisi olmadan optimize etmeye geri döndüm.

SEO Eklentisi Kullanmama Nedenleri

Bir SEO eklentisi kullanmamamın dört nedeni var.

Zaten WordPress veya bir temada olanları çoğaltan özellikler

Varsayılan sorunları çözen gereksiz özellikler

SEO Eklentilerinin karmaşıklığı birçok hatayı ortaya çıkarır

Bana SEO Eklentileri hata olduğunu inanmıyorum? En sevdiğiniz SEO Eklentisi için değişiklik günlüğünü ziyaret edin ve haftalar, aylaray sabit olan tüm hataları okuyun. Bu SEO eklentilerinin bazıları (hepsi değil) bir hata festivalidir.

SEO üzerinde daha fazla kontrol

Bağımsız Çözümleri Tercih Etmemizin Nedenleri

1. Bir sorunu ele alan bir çözümü kodlamak daha kolay

2. Bazı SEO özelliklerinin eklentiye ihtiyacı yoktur

3. Bağımsız çözümlerin bakımı daha kolaydır

4. gereksiz özellikleri olmadan Leaner WordPress kurulum

WordPress için İhtiyacınız Olan SEO Özellikleri

WordPress bugünlerde oldukça sağlam bir çekirdeğe sahip. Standartlar gibi şeyler otomatik olarak yapılır. Birçok WordPress teması şema işaretleme, kırıntı navigasyonu, Açık Grafik meta verileri ve benzeri gibi SEO özellikleri içerir.

İhtiyacınız olacak SEO özellikleri aşağıdadır. Tam ihtiyaçlarınız kullandığınız şablona göre değişecektir.

Gerekli WordPress SEO Özellikleri

Schema.org Yapısal Verileri Olan Galeta Meyhaneleri

Meta açıklamalar

Grafik meta verilerini aç

Kategori tabanının kaldırılması

Şema meta verileri

Seçili bağlantılara nofollow özniteliğini kolayca eklemenin bir yolu.

SEO için WordPress Eklentileri

Breadcrumb NavXT

Easy WP Meta Açıklama

Facebook, Google+ ve Twitter Kartı Etiketleri için Açık Grafik

Kategoriyi URL’den Kaldır

Şema WordPress Eklentisi

Ultimate Nofollow WordPress Eklentisi

İsteğe Bağlı WordPress SEO Özellikleri

Attachment Pages Redirect (Ek Sayfaları Yönlendirmesi)

Redirection WordPress Redirect Plugin (1 milyondan fazla kurulum)

XML Site Map (2 milyondan fazla kurulum)

Breadcrumbs

Eklenti olmadan bir kırıntı navigasyonunu kodlamak mümkündür. Kodun, web sitenizin “alt” function.php dosyasına girmesi gerekiyor. Çoğu öğretici bunu temanızın function.php dosyasına eklemeyi söyler, ancak tema güncellenirse ve function.php dosyası bu güncelleştirmenin bir parçasıysa, ekmek kırıntılarınızı kaybedersiniz.

Ekmek kırıntılarını doğru yapmak da karmaşık olabilir çünkü hala şema işaretlemesini ekmek kırıntılarıyla ilişkilendirmeniz gerekir. Yani bu daha fazla kodlama. Bu yapılabilir, ancak bu noktada, bence, bir eklentiye çalıştığından emin olma sorumluluğunu ortadan kaldırmak daha kolay olabilir.

BreadCrumbs NavXT WordPress Eklentisini kullanmanın yeterli bir çözüm olduğunu gördüm. Ekmek kırıntılarını ve şema verilerini işler.

NavXT eklentisi orta düzeyde bir güvenlik açığına maruz kaldı, ancak hızlı bir şekilde yama yapıldı. Bu, bu eklenti için alışılmadık bir durumdu ve özel SEO eklentileriyle ilişkili daha ciddi olayların aksine, bu sorun kullanıcıları için sorun yaratmadı.

Meta Açıklaması

Easy WP Meta Description’ın meta açıklamalar için yeterli bir çözüm olduğunu gördüm. Meta açıklamalar bir sıralama faktörü değildir. Ama eğer sıralarsanız SERP’lerde gösterirler.

Web sayfanızdaki bir kelime öbeği daha uygunsa Google meta açıklamanızı yeniden yazacaktır. Bununla birlikte, Google, sayfanızdan alakalı bir snippet sağlama konusunda iyi bir iş çıkarıyor (bence).

Yani size kalmış. Kendi meta açıklamanızı ekleyebilir veya Google’ın kullanıcıya sitenizin sorgu ile neden alakalı olduğunu bildirmesini sağlayabilirsiniz.

Başlık Etiketi

Başlık etiketi olarak kullanmak için yeterli bir makale başlığı hazırlıyorum. Makalenin başlığı olarak kullanılabilecek kadar iyiyse, web sayfasının başlığı olarak yeterince iyi olmalıdır. Bunu temaya ve eklentilere kodlamak için geçici çözümler var. Ama bence bunlar gereksiz.

Grafik Meta Verilerini Aç

Kesinlikle söylemek gerekirse, bu bir SEO özelliği değildir. Sitenize ne kadar trafik gittiğini etkileyebilecek bir özelliktir. URL’nizin Facebook ve Twitter’da paylaşıldığında bir resim ve ifadeyi belirtmenize olanak tanır. Açık Grafik Meta Veri eklentisi, potansiyel site ziyaretçilerine hitap edecek profesyonel bir görünüm sunmanıza yardımcı olur.

WordPress Kategori Tabanı Kaldır

URL yapınızda “kategori” kelimesi gerekli değildir. URL’nizi alan adına, kategorinin gerçek adına ve sayfa adına kısaltmak en iyi yöntemdir. Daha kısa bir URL’nin hatırlanması daha kolaydır, yanlış yazılma olasılığı daha düşüktür ve kullanıcılara ve arama motorlarına en az sayıda kelime kullanarak sayfanın ne hakkında olduğunu söyleyebilir. Kategori Tabanını Kaldır eklentisi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Şema Yapısal Verileri için WordPress Eklentisi

Schema WordPress eklentisi, incelemeler, makale şeması vb. Dahil olmak üzere ihtiyacınız olacak Şema yapılı verilerin çoğunu entegre edecektir.

Şema işaretlemesi el ile de kodlanabilir. Örneğin, incelemeler için JSON-LD betiğini alabilir ve Metin Modundayken doğrudan WordPress düzenleyicisine incelemenizin altına yapıştırabilirsiniz. Ardından, derecelendirme, ürün adı vb. İçin açıklayıcı alanları manuel olarak ayarlayın.

Yazarlı JSON-LD inceleme şablonu

<script type=”application/ld+json”>
{
“@context”: “http://schema.org/”,
“@type”: “Review”,
“itemReviewed”: {
“@type”: “Thing”,
“name”: “NAME OF PRODUCT”
},
“author”: {
“@type”: “Person”,
“name”: “NAME OF REVIEWER”
},
“reviewRating”: {
“@type”: “Rating”,
“ratingValue”: “ENTER THE RATING EXPRESSED AS A NUMBER”,
“bestRating”: “ENTER A NUMBER THAT REPRESENTS WHAT THE TOP SCORE IS, LIKE 5 OR 10”
},
“publisher”: {
“@type”: “Organization”,
“name”: “NAME OF YOUR PUBLICATION”
}
}
</script>

Yapısal verilerin hemen hemen her öğesi elle oluşturulabilir ve manuel olarak veya hatta bir postaya posta bazında veya şablonunuzu doğrudan düzenleyerek otomatik olarak eklenebilir.

Bir eklenti kullanmak zorunda değilsiniz, ancak eklenti, bu süreci ölçeklendirmenin ve WordPress’in ne sıklıkta güncelleneceğine bakılmaksızın güncellemenin en iyi yoludur.

Ultimate Nofollow Eklentisi

Ultimate Nofollow eklentisi, o URL’yi oluşturduğunuz anda belirli bir URL nofollow yapma seçeneği ekler. İhtiyacınız olursa, site genelinde nofollow’lar için ek seçenekler vardır. Ama onları kullanmıyorum.

WordPress için İsteğe Bağlı SEO Özellikleri

WordPress sitenizdeki her resim eki için yanlışlıkla web sayfaları oluşturduysanız, bu eklenti sorununuzu kolayca çözecektir.

Ek Sayfaları Yönlendirme eklentisi, bireysel eklerinizi doğru davranışlarına geri yükleyecektir. Sadece yükleyin ve etkinleştirin ve işte bu, sorununuz çözüldü.

Ek Sayfaları Yönlendirme eklentisinin ayarlanması gerekmez. Sadece etkinleştirin ve unutun. Sahte ek sayfalarını düzeltmek daha kolay olamazdı.

Gelecekte, medya yüklerken ekleri yayına yönlendirmek için doğru ayarı kullandığınızdan emin olun.

Yönlendirme yöneticisi

Yönlendirmeler oluşturmak için htaccess dosyalarını düzenlemekten rahatsızlık duyuyorsanız, bu kullanışlı bir eklentidir. Eski bir sayfayı yeni bir sayfaya yönlendirmek için geçerli bir nedeniniz varsa bunu kullanın.

404 Yanıt Sağlıksız Değil

Silinmiş bir sayfayı ana sayfaya yönlendirmek için bir yönlendirme yöneticisi kullanmayın. Bazı SEO eklentileri, 404 hata kodlarının sitenizin “sağlığını” etkilediğine inanarak sizi korkutmaya çalışır. Ama bu yanlış. 404 yanıt kodları, sitenizin “sağlığı” için doğal olarak zararlı değildir.

Bazı 404 yanıtları, sitenize kısmi bir URL ile bağlanan spam göndericilerinden kaynaklanmaktadır. Bu normal ve endişelenecek bir şey yok. 404 yanıtı mükemmel yanıttır.

Bazı 404 yanıtları, yayıncının dahili bir bağlantı hatasından kaynaklanmaktadır. Bu senin hatan (URL’yi yanlış yazdın). URL’yi doğru URL’ye güncelleyerek düzeltilmesi gereken bir şey budur.

404 yanıt kodları hakkında gerçeği, onlar mükemmel doğal ve web sitenizi daha az sağlıklı yapmayın olmasıdır.

Google’ın John Mueller, 404 yanıt kodunun düzeltilmesi gereken bir şey olmadığını belirtir. Ayrıca 404 yanıt kodunun doğal olduğunu belirtiyor:

“Web sitenizdeki tarama hatalarını“ düzeltmeye ”gerek yok. 404’leri bulmak normaldir ve sağlıklı, iyi yapılandırılmış bir web sitesinden beklenir.

Eşdeğer yeni bir URL’niz varsa, URL’ye yönlendirmek iyi bir uygulamadır. Aksi takdirde, sahte içerik oluşturmamalısınız, ana sayfanıza yönlendirmemelisiniz, robots.txt dosyasının bu URL’lere izin vermemesi gerekir; tüm bunlar, sitenizin yapısını tanımamızı ve düzgün bir şekilde işlememizi zorlaştırır. Biz buna “soft 404” hataları diyoruz.

Google’dan 404 yanıt kodu hakkında daha fazla bilgi burada:

XML Site Map

Google, bir web sitesini taramak için site feed’lerini kullanır. Bir sayfa eklerseniz Google, feed’inizi bulabilir ve bu şekilde keşfedebilir. Bu yüzden XML site haritasını isteğe bağlı bir çözüm olarak listeliyorum.

Google’ın geliştirici sayfası şöyle diyor:

“Site haritanız için Atom / RSS kullanıyorsanız ve değişikliklerinizi Google’ın yanı sıra diğer arama motorlarına da yayınlamak istiyorsanız Pubsubhubbub kullanın.”

Google, web sayfasını bağlantıdan bağlantıya normal tarama işlemi yoluyla da keşfedebilir.

Başka bir seçenek de, URL’yi tek tek veya bir site haritası aracılığıyla göndermeyi seçebilmenizdir.

Siteniz sık sık güncellenmiyorsa, sitenizi Xenu Link Sleuth gibi bir uygulamayla tarayabilir ve bir XML site haritası oluşturma seçeneğini belirleyebilirsiniz. Sonra sadece sunucunuza yükleyin, harita oluşturmak için hiçbir web barındırma kaynaklarına gerek yoktur Link Sleuth web sitenizi taramasına izin dışında.

Veya Google XML Site Haritası Oluşturucu eklentisi gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

Yedekli SEO Eklentisi Özellikleri

SEO eklentileri dahil bence gereksiz veya gerekli olmayan özellikler vardır.

Standart URL’ler

Kurallı URL’ler WordPress’te yerleşik olarak bulunur. Bunu yapmak için bir SEO eklentisine ihtiyacınız yoktur.

Robots.txt ve htaccess dosya editörleri

Bir metin düzenleyiciniz veya HTML düzenleyiciniz varsa, bir robots.txt dosyasını düzenlemek veya bir htaccess dosyasını güncellemek için gereken her şeye sahipsiniz. Ayrıca, bu dosyaları ancak ne yaptığınızı biliyorsanız bozmalısınız.

Bunları düzenlemek için yeterli beceriye sahipseniz, bunu idare etmek için bir WordPress eklentisine ihtiyacınız yoktur. Metin dosyanızı ve normal bir kişi gibi bir FTP uygulamasını açın, değil mi?

404 Durum Kodu Yeniden Yönlendirme

SEO eklentileri, 404 durum kodlarının zararlı olduğuna dair yanlış inanç altında bunu sağlar. Yukarıda Google’ın John Mueller tarafından belirtildiği gibi 404 yanıt kodu iyidir. URL’deki yazım hatası gibi gerçek hatalardan kaynaklananları düzeltmeniz yeterlidir.

Site Haritası Oluşturucuları

Yukarıda belirtildiği gibi, Google URL’leri RSS yayınları ve bağlantıları aracılığıyla taradığı için bir site haritası kesinlikle gerekli değildir.

Ancak, büyük değişiklikler yaptıysanız ve Google’ın bunları olabildiğince hızlı keşfetmesini istiyorsanız, bir site haritası yararlıdır. Bu durumda, oluşturmak için bir eklenti yüklemenize gerek olmadığından, manuel olarak oluşturulan bir site haritası kullanışlıdır.

Hala bir site haritası jeneratör eklentisi yükleyebilirsiniz ve bu tek bir görev yapmak için büyük bir SEO eklentisi yüklemek daha yapmak daha mantıklı.

Site Haritalarındaki Tanıtım Bağlantıları

Promosyon bağlantıları ücretsiz yazılımda yaygındır. Ancak, birçok yayıncı, bazı SEO Eklentilerinin oluşturduğu XML site haritasından eklenti yazarına bir promosyon bağlantısı oluşturduğunun farkında değildir.

Birçok SEO, sitelerinin kime bağlandığını kontrol etmeyi tercih eder. Bir XML site haritasından tanıtım bağlantısı, seçiminiz ve ücretsiz yazılım için ödeme yapmak için küçük bir fiyattır.

Bu, bir SEO eklentisi tarafından oluşturulan bir site haritasından oluşturulan bir SEO Eklentisine yapılan tanıtım bağlantısının bir örneğidir.

Anahtar Kelime Araştırma ve Kelime İşleme

WordPress ve sunucu kaynaklarınız, anahtar kelime ve kelime işlemci işlevlerini yürütmek için en iyi platform olmayabilir. İçeriğinizi kontrol etmek için gerçek bir dünya uygulaması istiyorsanız Hemingway Uygulaması gibi gerçek bir yazılım programı kullanın. Web sayfası analizi yapmak istiyorsanız, kelime bulutu oluşturan gerçek bir uygulama kullanın.

Tüm bu tür işlevler zaten bir SEO eklentisi ile sınırlıdır. Tek başına bir uygulama bence daha iyi bir iş yapacak.

Neden Bir Yerine Altı Eklenti Kullanalım?

Hepsi bir arada SEO eklentisi yalnızca tek bir eklenti olabilir, ancak yine de on veya daha fazla eklenti gibi davranıyor. SEO eklentinizdeki özellikleri sayın ve her birini tek bir eklenti olarak sayın. WordPress sitenizi, ihtiyaç duymayabileceğiniz on iki eklenti özelliği ile genişletebileceğinize şaşıracaksınız.

Bu yüzden soru, altıya karşı eklentiye ihtiyacınız olup olmadığı ile ilgili olmamalıdır. Soru, kaç özelliğe ihtiyacınız olduğu olmalıdır? Benim için net cevap, hepsi bir WordPress SEO eklenti çözümü tarafından sunulan çok daha az özellik.

Bunun istisnası modüler olduğu için SEO Framework WordPress eklentisidir. İstediğiniz bileşenleri seçebilir ve seçebilirsiniz.

Hepsi Bir Arada İhtiyacınız Olanla Aynı Değil

Gördüğünüz gibi, SEO eklentileri kodlama veya WordPress konusunda çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan kullanıcılar için yararlıdır. SEO eklentileri, ihtiyaç duydukları çözümleri seçme becerisine sahip olmayan kullanıcılar için önemli bir görevi yerine getirir. Özel bir SEO eklentisi, güvenli oynamak ve bireysel eklentiler veya el yapımı çözümler ile uğraşmak istemeyen büyük bir organizasyon için iyi bir seçimdir.

Bununla birlikte, daha fazla beceriye sahip olan veya bürokratik kısıtlamalarla kısıtlanmayanlar için SEO eklentileri aşırıya kaçabilir.

Bir miktar tembellik, insanların SEO için neye ihtiyaç duyduklarını düşünmeden SEO eklentilerini yüklediği sektöre girdi. İnsanlar varsayılan olarak SEO eklentilerini yüklüyorlar, aslında WordPress SEO’larında uyuyorlar.

Bu makale, özel bir SEO eklentisinin sunduğu her şeye ihtiyacınız olmadığını göstermektedir. Gerçekten ihtiyacınız olmayan özelliklere sahip bir SEO eklentisi kurmanın alternatifleri vardır. Hepsi bir arada bir çözüm ihtiyacınız olan şey olmayabilir.